Hidrojeolojik verilerin CBS ile irdelenmesi: Edremit Ovası örneği
The study of hydrogeological data and GIS application of Edremit Plain
  1. Tez No: 251011
  2. Yazar: BURAK GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. TOLGA YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, Marmara bölgesinin güneybatısında, Balıkesir ili sınırları içinde bulunan Edremit Ovası' nın Coğrafi Bilgi Sistemleri yardımıyla modellenmesi ve jeolojik, hidrojeolojik özelliklerinin bilgisayar ortamında değerlendirilebilmesi amacıyla hazırlanmıştır. CBS, günümüzde değeri giderek artan bir uygulama ortamıdır. Harita kullanımı içinde bulunduğumuz dönemde, globalleşen dünyada giderek artan bir gereklilik haline gelmiştir. GPS alıcılarının, Internet' in ve genel olarak teknolojinin yaygınlaşması, kullanım amacını arttırmıştır. Bugün, herhangi bir adresin tarifini bir insana danışmadan çevrimiçi harita hizmetleriyle alabiliyor, hatta en kısa güzergahı belirleyebiliyoruz. Biz sadece çıktısını kullanabiliyor olsakta, bu sistemlerin hepsinin arkasında bir CBS yatıyor. CBS, kullanımı, yerbilimlerinde özelikle önemli, çünkü yerkabuğunun üstündeki bir caddeyi bulmaktan öte, yerin altına inip bunun bir modelini oluşturabilmemize ve karşılaştırma yapabilmemize olanak sağlıyor. CBS ile jeolojik birimleri belirleyip, bunlar arasındaki ilişkileri saptamak ve örneğin bilgisayar ortamında jeolojik kesitler almak mümkündür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to implement a GIS application for a computer model of the Edremit Plain and investigate it?s geological and hyrogeological properties. GIS has an increasing popularity. The usage of mapping is in an increasing trend in the global world. The spread of GPS recievers, Internet and the technology as a whole, helped this trend. Today, it?s possible to locate an address without asking to a real person and we can even draw the shortest route ourselves. Although what we?re dealing with is only the output, those systems all have a GIS in the background. GIS is particularly important in the earth sciences, because we?re dealing with not just the surface but the structures deep inside the crust. GIS makes it possible to identify geological units, tell us the relations between them and, for example, create cross section diagrams.