Minimum miktarda yağlama (MMY) ile kesmenin takım aşınması ve yüzey pürüzlülüğüne etkilerinin incelenmesi
Analysis of the impact of minimum quantity lubrication (MQL) on tool wear and surface roughness
  1. Tez No: 251024
  2. Yazar: UMUT AKBEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, dövme çelik parçalarda delikte ince işleme sırasında, sulu kesme ile minimum miktarda yağlama (MMY) yöntemlerinin takım aşınması ve yüzey pürüzlülüğü açısından deneysel karşılaştırması yapılmıştır. CNC yatay işleme merkezinde TiAlN kaplamalı sert metal uçla yapılan deneylerde iş parçası olarak otomotiv sanayisinde kardan millerini oluşturan parçalardan flanş çatalı ve çatallı mil kullanılmıştır. Kesici uç, ömrünü tamamlayana kadar, belli aralıklarla, işlenmiş parçalar alınarak deliklerin yüzey pürüzlülükleri ölçülmüş ve aşınmış uçlar optik mikroskopta incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, kesici uç için firmanın önerdiği kesme hızı değer aralığı içinde kalındığında, minimum miktarda yağlamanın, sulu kesmeye göre daha iyi yüzey kalitesi ve daha uzun takım ömrü sağladığı, kesme hızı azaldıkça minimum miktarda yağlamanın takım ömrüne olumlu etkisinin sulu kesmeye göre daha baskın olduğu ve minimum miktarda yağlamanın serbest yüzey aşınmalarında bir azalma sağlamazken, ikincil serbest yüzeydeki çentikli aşınmayı sulu kesmeye göre azalttığı görülmüştür. Talaş yüzeyleri incelendiğinde ise sulu kesmede krater aşınması görülürken, minimum miktarda yağlamada talaş yüzeyinde aşınmaya rastlanmamış ya da az miktarda aşınma tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study experimentally compares wet cutting and minimum quantity lubrication (MQL) methods for the process of finish boring of forged steel, with respect to tool wear and surface roughness. In experiments conducted in a CNC horizontal machining center with TiAlN coated carbide inserts, the work pieces were flange yokes and yoke shafts, which are parts of propeller shafts in automotive industry. Within the total lifespan of the cutting insert, machined pieces were taken at determined intervals, surface roughness of the holes was measured, and worn edges were investigated by an optical microscope. As a result of the study, it was concluded that compared to wet cutting, minimum quantity lubrication provides better surface finish and longer tool life, within the cutting speed interval suggested by the company. Moreover, as the cutting speed decreases, the favorable impact of minimum quantity lubrication on tool life becomes more pronounced compared to wet cutting. In addition, while minimum quantity lubrication did not lead to a decline in flank wear, it decreased auxiliary notch wear relative to wet cutting. Finally, when rake faces were investigated, it was evident that while wet cutting caused crater wear, minimum quantity lubrication led to little or no wear on the rake face.