The syntheses of indanones and indenones via rhodium catalyzed carbonylative arylation of alkynes
Alkinlerin rodyum katalizi karbonilatif arilasyonu yolu ile indanon ve indenon sentezi
- Tez No: 251095
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ARTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
İndanon ve indenonlar organik kimyada önemli bileşik sınıflarıdır. Bu yapısal motifler çeşitli doğal bileşik tiplerinde bulunmaktadırlar ve ayrıca çeşitli moleküllerin sentezinde ara madde olarak kullanılabilmektedirler.Bu çalışmada, alkinlerin arilboroksinler ile rodyum katalizli reaksiyonu yolu ile CO gazı altında indanon ve indenonlar sentezlendi. Reaksiyonlar para- ve meta- sübstitüyeli fenilboroksinler kullanılarak gerçekleştirildi. Para- ve meta- posizyonunda metil substitüyeli fenilboroksin ile metoksi sübstitüyeliye oranla daha yüksek indanone verimi elde edildi. Buna karşın elektron çekici gruplu fenilboroksin kullanılarak daha düşük indanone verimi gözlendi. Elektronca fakir diaril asetilenler ile elektronca zengin olanlara göre daha yüksek indanone verimi elde edilmiştir.Genel bir sonuç olarak; reaksiyon sonunda, indanon verimleri indenonlara oranla daha yüksekti. İstenen ürünler silica jel kolon kromotografisi ile saflandırıldı ve indanon ve indenonların yapıları GC, GC-MS, NMR, FT-IR ve HRMS teknikleri ile belirlendi
Özet (Çeviri)
Indanones and indenones are important classes of compounds in organic chemistry. These structural motifs are found in various types of natural compounds and also can be used as intermediates in the synthesis of a variety of molecules.In this study, indanones and indenones were synthesized via rhodium catalyzed reaction of alkynes with arylboroxines under a CO atmosphere. Reactions were performed using para- and meta- substituted phenylboroxines. Higher yields were obtained for indanones with methyl- substitution on para- and meta-positions of phenylboroxines than methoxy-substituted ones. However, by using phenylboroxine with an electron withdrawing group, a lower yield of indanone was observed. Higher yields of indanone were obtained with electron poor diaryl acetylenes than electron rich ones.As a general result, the yields of indanone were higher than the yields of indenones at the end of the reaction. The desired products were purified with silica gel column chromatography and the structure of indanones and indenones were determined using GC, GC-MS, NMR, FT-IR and HRMS techniques