Synthesis of aromatic azo-bicyclic compounds via ring-closing metathesis (RCM)
Halka kapama metatezi reaksiyonu yoluyla aromatik azo-bisiklo bileşiklerinin sentezi
  1. Tez No: 838084
  2. Yazar: SAMIRA SAID ALI ELSANOSI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZİLET DEVRİM ÖZDEMİRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Heterosiklik kimya, yaşamın birçok önemli alanının gelişmesine ve iyileştirilmesine büyük katkı sağlayan organik kimyanın en büyük dalıdır. Heterosikller arasında Azaheterosiklik, halkada bir nitrojen atomu içeren siklik bileşiklerdir. Neredeyse her yaşam süreci ve giderek daha sofistike ürünlerin yaratılmasına yol açan dönüşümlerin büyük bir yüzdesi için kritik öneme sahiptir. Azaheterosiklik bileşikler doğada bol miktarda bulunur ve yaşam için çeşitli şekillerde gereklidir. Pek çok azaheterosiklik bileşik, hem doğal ürünler hem de farmasötik açıdan önemli sentetik bileşikler arasında özel bir yer işgal ederek iyi bilinmektedir ve hızla artmaktadır. Biyolojik olarak aktif farmasötiklerin ve tarım kimyasallarının çoğu Azaheterosikliktir. Azaheterosiklik sistemlerin örnekleri arasında alkaloidler, antibiyotikler, vitaminler, hemoglobin, hormonlar, birçok sentetik ilaç ve boyalar sayılabilir. Bu bağlamda benzil 3,3',4,6'-tetrahidro-1'H,2H-spiro[naftalin-1,2'-piridin]-1'-karboksilat ve benzil allil(1-vinil-2,3-dihidro-1H-inden-1-il)karbamat öncüsü olan benzil 2,3-dihidrospiro [ Indyne-1 ,2'-pirol]-1'(5'H)-karboksilat sentezlenmiştir. İlk olarak 1-tetralon moleküler elek eşliğinde N-allilimin türevine çevrilmiş; akabinde allil magnezyum bromür varlığında elde edilen ilgili dien benzil kloroformat ile korunmuş; benzilallil(1-allil-1,2,3,4-tetrahidronaftalen-1-il)karbamat eldeedlmiştir. Akabinde, Grubbs 2nd Jenerasyon varlığında Halka Kapama Metatez reaksiyon ukullanılar akil gili tetrahidropridin eldeedilmiştir. Aynışekilde 1-indanon moleküler elekvarlığında N-allilamin ile muamele edilerek akabinde benzil kloroformat ve vinil magnezyumbromür ile dihidro spiro pirol öncüsü benzil allil(1-vinil-2,3-dihidro-1H-inden-1-il) karbamat elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Heterocyclic chemistry is the largest section of organic chemistry, which has made a great contribution to the development and improvement of many important areas of life. Among the heterocycles, Azahetero cyclic is the cyclic compound that contains a nitrogen atom in the ring. It is critical to almost every life process and a large percentage of the transformations that lead to the creation of increasingly sophisticated products. Azahetero cyclic compounds are abundant in many areas and are essential to life in a variety of ways. Several azahetero cyclic compounds are well recognized and are expanding quickly, holding a unique position among both natural products and synthesized compounds with significant pharmacological applications. The majority of medications and agricultural compounds that are biologically active are azahetero cyclic. Examples of azahetero cyclic systems include alkaloids, antibiotics, vitamins, hemoglobin, hormones, many synthetic drugs, and dyes, to name a few. In this context, benzyl 3,3',4,6'-tetrahydro-1'H,2H-spiro[naphthalene-1,2'-pyridine]-1'-carboxylate and benzyl allyl(1-vinyl-2,3-dihydro-1H-inden-1-yl) carbamate precursor of benzyl 2,3-dihydrospiro [ Indyne-1,2'-pyrrole]-1'(5'H)-carboxylate were synthesized. Initially, 1-tetralone is converted to corresponding N-allylamine in the presence of a molecular sieve followed by a Grignard addition reaction in the presence of allyl magnesium bromide yields corresponding diene protected by benzyl chloroformate result benzyl allyl(1-allyl-1,2,3,4-tetrahydronaphthalen-1-yl) carbamate. Tetrahydropyridine was prepared by the Ring-Closing Metathesis using Grubbs 2nd generation catalyst. Moreover, 1-indanone is subjected to N-allylamine with a molecular sieve, in the same manner following benzyl chloroformate tandem reaction with vinyl magnesium bromide yielded corresponding diene precursor of dihydro spiro pyrrole; benzyl 2,3-dihydrospiro[indene-1,2'-pyrrole]-1'(5'H)-carboxylate.