Yeni 5-kloro-6-metoksi-2-[4-(sübstitüe)benziliden]-2,3-dihidro 1H-inden-1-on türevlerinin sentezi ve biyolojik etki çalışmaları
Synthesis of new 5-chloro-6-methoxy-2-[4-(substituted)benzylidene]-2,3-dihydro-1H-inden-1-one derivatives and investigation of their biological effects
  1. Tez No: 461095
  2. Yazar: SEVTEM GÖKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Kanserli hastaların sayısının gün geçtikçe artması nedeniyle, güçlü aktiviteye ve düşük toksisiteye sahip yeni antikanser ajanların geliştirilmesi önem kazanmıştır. Şalkonlar, flavonoit yapısındaki doğal veya sentetik bileşiklerdir. Son yıllarda yapılan çalışmalar, şalkon bileşiklerinin oldukça yüksek antikanser aktiviteye sahip olduklarını göstermektedir. Bu çalışmada, 5-kloro-6-metoksi-2,3-dihidro-1H-inden-1-onun p-sübstitüe benzaldehit türevleri ile reaksiyonu sonucu yeni şalkon türevleri elde edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin MCF-7 insan meme adenokarsinoma ve HeLa insan serviks karsinoma hücre dizileri üzerindeki sitototoksik etkileri MTT yöntemi ile değerlendirilmiştir. Ayrıca bileşiklerin NIH/3T3 fare embriyonik fibroblast hücre dizisine karşı toksisiteleri araştırılmıştır. 7 no'lu bileşiğin her iki kanser hücre dizisine karşı en fazla sitotoksik etkili bileşik olduğu tespit edilmiştir. Antikanser etkili bileşiklerin her iki kanser hücre dizisi üzerinde DNA sentez inhibisyon etkileri değerlendirilmiştir. 3 no'lu bileşik HeLa hücreleri üzerinde daha fazla DNA sentezi inhibisyonuna neden olurken, 10 no'lu bileşik MCF-7 hücreleri üzerine daha fazla DNA sentez inhibisyonuna neden olmuştur. En aktif bileşiklerin her iki kanser hücre dizisi üzerine apoptotik etkileri araştırılmıştır. 7 ve 10 No'lu bileşikler MCF-7 hücrelerine karşı apoptotik etki gösterirken, 2 ve 3 no'lu bileşikler HeLa hücrelerine karşı en aktif apoptotik bileşikler olarak tespit edilmiştir. Ayrıca 2 no'lu bileşik HeLa hücreleri üzerinde en fazla kaspaz 3 aktivasyonuna neden olan bileşik olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the increased number of cancer patients, the development of new and potent anticancer agents with low toxicity has gained great importance. Chalcones are natural or synthetic flavonoid compounds. Recent studies indicate that chalcone compounds have fairly high anticancer activity. In this study, new chalcone derivatives were obtained via the reaction of 5-chloro-6-methoxy-2,3-dihydro-1H-inden-1-one with p-substituted benzaldehyde derivatives. The cytotoxic effects of the synthesized compounds on MCF-7 human breast adenocarcinoma and HeLa human cervix carcinoma cell lines were evaluated using MTT assay. In addition, the toxicities of the compounds against NIH/3T3 mouse embryonic fibroblast cell line were investigated. The effective anticancer compounds were evaluated for their DNA synthesis inhibition effects on both cell lines. Compound 10 caused more DNA synthesis inhibition on MCF-7 cells, whereas compound 3 caused more DNA synthesis inhibition on HeLa cells. The apoptotic effects of the most effective compounds on both cell lines were investigated. Compounds 2 and 3 were determined as the most apoptotic compounds against HeLa cells, whilst compounds 7 and 10 showed apoptotic activity against MCF-7 cells. Besides, compound 2 was found as the compound that caused the most caspase-3 activation on HeLa cells.