6,6-dimetil-3-aril-6,7-dihidro-3h-spiro[benzofuran-2,2' inden]1',4(3'h,5h)-dion türevlerinin sentezi, karakterizasyonu ve antikanser uygulamaları
Synthesis, characterisation and anticancer applications of 6,6-dimethyl-3-aryl-6,7-dihydro-3h-spiro[benzofuran-2,2' inden]1',4(3'h,5h)-dione derivatives
  1. Tez No: 436430
  2. Yazar: NEŞE DÜRÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada, yeni Spiro dihidrobenzofuran türevlerinin sentezi ve antikanser aktivitelerini belirlenmsei üzerine bir araştırma yapıldı. Çalışmada çıkış bileşikleri olan α,β-doymamış karbonil bileşikleri 1-indanon (10) ve ilgili aldehitlerin (12a-k) bazik şartlarda etkileştirilmesiyle hazırlandı. Hazırlanan çıkış bileşikleri Mn(OAc)3 varlığında dimedon (14) ile reaksiyona sokularak önce radikalik katılma akabinde yükseltgenme ve halkalaşma ile yeni bir seri Spiro-benzofuran türevleri (11a-k) (11'a-k) elde edildi. Oluşan izomer karışımı kolon kromatografisi yöntemi ile saflaştırılarak birbirinden ayrıldı. Saflaştırılan izomerlerin yapı tayinleri 1H ve 13C NMR spektroskopisi ve FT-IR spektroskopisi yardımıyla gerçekleştirildi. Çıkış bileşikleri ve bütün izomerlerin antikanser aktiviteleri A549 (akciğer kanseri) hücre hattına karşı test edildi. Maddelerin bu hücre hattına karşı özellikle dihidrofuran türevlerinin 250 µg/mL ve üzerindeki dozlarda %50'ye yakın inhibe edici özelliğe sahip olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
A research was carried out on the synthesis and anticancer activity of novel Spiro dihydrobenzofuran derivatives, in this study. the α,β-unsaturated carbonyl compounds which the starting compound were prepared treating 1-indanone (10) with the corresponding aldehydes (12a-k) in the basic conditions. A series of novel spiro-benzofuran derivatives (11a-k) (11'a-k) were obtained by reaction of prepared starting compounds with dimedone (14) in the presence of Mn (OAc)3 via radicalic addition followed by oxidative cyclization. were prepared by interacted. The resulting isomer mixture was separated and purified by column chromatography method. The structure of the purified isomers was carried out by 1H-, 13C NMR and FT-IR spectroscopic methods. The anticancer activities of the starting compounds and all isomers were tested against A549 (lung cancer) cell line. The antiproliferative of starting material and dihydrofuran derivatives were tested against A549 (lung cancer) cell lines and observed that the compounds especially dihydrofuran derivatives have 50% inhibition effect on 250 µg/mL and above doses.