Perakende sektöründe bilgi sistem projeleri uygulamalarında başarı faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of information systems implemantation projects success factors in retailing sector
- Tez No: 251112
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERSAM BOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bilgi sistem projeleri uygulama süreci, belirsizliklerin çok olduğu, tamamlanması güç bir iştir. Çoğu zaman uygulama süreci bütün kurumu güçlü bir şekilde etkilediği gibi, kurum içindeki farklı birimler üzerindeki etkisi de farklı olabilmektedir. Özellikle, kurum içindeki farklı fonksiyonel birimlere ve perakende sektörüne özel olarak, çalışılan farklı ürün gruplarının özelliklerine göre algılar değişebilmektedir.Bu çalışmada, bilgi sistemlerinin anlaşılması ve bu sistemlerin perakende kuruluşlarına uygulanması sırasında etkili olan başarı faktörlerini ortaya koyarak, sektördeki kurum ve proje yöneticilerinin benzer uygulamalarda karşılaştıkları belirsizliklerin giderilmesi amaçlanmıştır.Araştırma kapsamında, bir anket çalışması yapılarak, perakende sektöründe bilgi sistem projeleri uygulamalarında etkili olan başarı faktörleri ve başarıyı belirleyen başarı kriterleri belirlenmiş, bu faktör ve kriterler, kurum içindeki görev, çalışılan ürün grubu, tecrübe, projedeki rol ve bilgi sistemlerinden etkilenme özelliklerine göre ortaya çıkardıkları farklar bakımından değerlendirilmiş ve başarı faktörlerinin başarı kriterleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Implementation of an information system is a very hard process to finish with many uncertainties. Mostly, the implementation process affects all corporation deeply but these effects can also be different for different parts of the organization. Especially, for different functional units within the organization and depending on the different product groups in the retailing sector, perceptions can change.The aim of this study is to understand information systems and to clear uncertainties in similar implementations for the organizations and project managers by determining success factors of information system implementations in retailing sector.Within the scope of the study, a survey was conducted to define success factors and success criteria of information system implementations in retailing sector. These factors and criteria are analyzed and evaluated depending on the differences between different functional units, product groups, experience levels, project roles and impact levels furthermore the impacts of success factors on success criteria are investigated.