İnşaat sektöründe pazarlama ve markalaşma süreçleri
Marketing and branding processes of construction companies
  1. Tez No: 251168
  2. Yazar: ÜMİT DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL POLAT TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmada, inşaat firmalarındaki pazarlama ve markalaşma faaliyetleri incelenerek, sınırlı kaynakları bulunan bu firmaların kurumsal markalarını oluşturmak, geliştirmek ve korumak için kullanabilecekleri yöntemler ve bunların öncelikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bunun için öncelikle pazarlama ve marka konusunda literatür araştırması gerçekleştirilmiştir. Literatürden elde edilen bilgiler ışığında durum tespiti ve markalaşmak isteyen firmalara öneriler yapmak amacıyla, 71 adet inşaat firması ile 32 sorudan oluşan iki aşamalı anket çalışması düzenlenmiştir. Anketin ilk kısmında alınan bilgiler ışığında, Türk inşaat firmalarındaki pazarlama ve markalaşma faaliyetlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Anketin ikinci kısmından alınan bilgiler ışığında ise, matematiksel bir model kurularak firmalara markalaşma yolunda öneriler yapılmıştır. Bunun için değiştirilmiş pazarlama karması teorisinin bileşenlerinden faydalanılarak çoklu karar verme problemlerinde kullanılan ANP (Analytic Hierarchy Process) yöntemi ile bu anket çalışmasından elde edilen bilgiler ışığında bir model kurulmuştur. Markalaşmak için önerilen yöntemlerin önceliklerinin belirlenmesi amacıyla model, iki firma üzerinde uygulanarak denenmiştir. Bu sayede kurumsal markasını oluşturmak isteyen belirli özelliklere sahip inşaat firmalarının, kaynaklarını hangi yöntemlere harcamaları ve yönlendirmeleri gerektiği konusunda bir öneri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is tried to determine the methods of creating, improving and preserving an institutional brand and priorities of these methods for construction companies with limited resources via marketing and branding activities. For that purpose, a research of literature review on the subjects of marketing and brand is conducted. Through this literature review, a questionnaire consisting of 32 questions was carried out with 71 construction companies in order to determine the conditions of sector and make suggestions for the companies which want to adopt branding concept. In the first part of the questionnaire, it is aimed to investigate marketing and branding activities of Turkish construction companies. In the second part of the questionnaire, suggestions for construction companies are made via setting a mathematical model. For that purpose, a mathematical model of ANP (Analytical Hierarchy Process) which is used in multi decision problems is established, in the assistance of questionnaire study. In order to determine the priorities of suggested methods, the model is applied to two companies. So that, a suggestion for the construction companies with having some specialties which want to construct their institutional brand is made.