İkinci ürün silajlık mısır tarımında farklı toprak işleme yöntemlerinin mısır çeşitlerinin verim ve kalitelerine etkileri
The effect of different soil tillage systems on yield and qualities of corn species in second crop sillage corn production
- Tez No: 251218
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ÖZGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
İkinci ürün silajlık mısır yetiştiriciliği için vejatasyon dönemini optimum düzeyde kullanmaya yönelik olarak toprak hazırlığının en kısa sürede tamamlanmasını sağlamak ve erkenci mısır çeşitlerini kullanmak kaliteli kaba yem üretimi için önemlidir. Bu çalışma; Tokat yöresinde kışlık buğday sonrası ikinci ürün silajlık üç mısır çeşidi ile geleneksel olarak uygulanan; sulama + kulaklı pulluk + diskli tırmık (Y1) ve kulaklı pulluk + toprak frezesi (Y2), toprak frezesi (Y3), çizel + diskli tırmık (Y4) ile doğrudan ekim (Y5) yöntemlerinin bazı toprak özellikleri ve mısır çeşitlerinin verim ve kaliteleri üzerine olan etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tarla denemeleri tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Elde edilen hacim ağırlığı ve penetrasyon direnci değerleri bitki gelişimini olumsuz yönde etkileyecek boyutta değildir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, tarla filiz çıkış derecesi (%81,27), yeşil ot verimi (5594,11 kg/da), kuru madde verimi (1297,93 kg/da), ADF (%33,18) ve NDF (%61,38) değerlerine göre en iyi sonucu Girona çeşidi vermiştir. Girona çeşidi için toprak işleme yöntemleri karşılaştırıldığında, tarla filiz çıkış derecesi, yeşil ot verimi, kuru madde verimi, ADF ve NDF değerleri açısından en iyi sonuçlar sırasıyla Y5, Y1, Y3, Y3 ve Y3 uygulamalarında elde edilmiştir. Buna göre; ikinci ürün tarımında geleneksel olarak uygulanan toprak işleme yönteminin yerine alternatif yöntemlerin kullanılmasıyla bitkinin ihtiyacı olan termal zaman elde edilecek ve hayvan beslenmesi için daha kaliteli kaba yem üretilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
Completing soil preparation in a short period of time and using early grown corn species to obtain high quality feed are important to utilize the vegetation period at optimum level in second crop corn production. The study was conducted to determine the effects of conventionally used irrigation + moldboard plough + disc harrow (Y1) and moldboard plough + rotary tiller (Y2), rotary tiller (Y3), chisel + disc harrow (Y4) and no-till (Y5)methods on some of soil characteristics and yield and quality of corn species applied in a winter wheat and second crop corn rotation in Tokat region. The field experiments were carried out in a divided parcels of randomly distributed blocks at for replications. The penetration resistance and bulk density values obtained were not high to limit the plant growth. The best results of field emergence rate (81,27%), green Forage yield (5594,11 kg/da), dry matter yield (1297,93 kg/da), ADF (33,18%) and NDF (61,38%) were obtained for Girona species. The highest values of field emergence rate, green forage yield, dry matter yield, ADF and NDF within the Girona grown parcels were obtained from Y5, Y1, Y3, Y3 and Y3 soil tillage applications, respectively. The results revealed that application of alternative soil tillage methods in place of conventional methods in second crop silage corn production will allow to obtain necessary thermal time and high quality feed for animal breeding.