Blume-capel modelinde makroskobik durum denklemlerinin zaman serisi yöntemiyle çözülmesi
Calculation of macroscopic state equations in blume-capel model by using time-series methods
  1. Tez No: 251231
  2. Yazar: ASAF TOLGA ÜLGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ SÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tek boyutlu spin-örgü modelindeki makroskopik durum denklemleri kullanılarak önce sistemin düzen parametreleri elde edilmiştir. Daha sonra verilen dış parametre değerleri ( Beta=100-15000K, J= (-3,+3)eV ve D= (-3,+3)eV) için zaman serisi yöntemi kullanılarak elde edilen non-lineer, kublajlı ve öz-uyumlu denklemler çözülmüştür. Bu çalışmada, faz grafiklerini ve faz diyagramını elde etmek için literatürün aksine farklı işlemlere gerek duymadan sadece zaman serisi yöntemiyle olası tüm durumlar tek bir grafikte incelenmiştir. Bugüne kadar yapılmış olan hesaplamaların bazı eksik tarafları fark edilmiş ve hesaplamada kullanılan algoritmanın yetersizliği giderilmiştir. Elde edilen faz grafiklerinde dallanmalar gözlenmiş ve bu dallanmalar; eğer-düğüm, transkritik, Pitchfork ve süperkritik olmak üzere dört dallanma türüne girmektedir. Faz geçişleri, sistemin bir durumdan bir başka duruma geçtiği sıcaklık Tkritik(Tc) değeri, dallanmanın meydana geldiği noktaya ve aynı zamanda iterasyon sayısınında maksimum olduğu değere karşılık gelmektedir. Sistemde, birinci ve ikinci dereceden meydana gelen faz geçişleri grafikler yardımıyla gösterilmiştir ve ikinci dereceden faz geçiş diyagramları çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
Initially, the order parameters of system have been obtained by using macroscopic state equations in one dimensional spin-lattice model. After for given external parameters (Beta=100-15000K, J= (-3,+3)eV and D= (-3,+3)eV), non-linear, coupling and self-consisted equations obtained by using time series method have been calculated. In this study, to obtain phase graphics and phase diagrams we have used only time-series method different from the literature calculations and all possible states have given in one graphic. Insufficiency of the calculations uptill now have been realized and algorithm became better. Four kinds of bifurcations have shown in the phase-graphics. Tcritical(Tc) value, phase transitions corresponds to bifurcation point and also maximum value of iteration number. The first and second degree of phase-transitions in system have been shown in graphics and also second degree transitions of phase diagrams have been drawn.