Sülfonlanmış polistiren iyonomerleri -polietilenglikol karışımlarının hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of sulfonated polystyrene ionomers ? polyethylene glycole mixtures
  1. Tez No: 251232
  2. Yazar: KASIM AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Faz değişimi yoluyla enerji depolama sistemleri içersinde şekilce kararlı polimerik faz değişim maddeleri, yüksek depolama yoğunluğu, uygulama kolaylığı, aşınma etkisinin bulunmaması ve ekstra bir depolama kabına gerek bırakmaması nedenleriyle tercih edilmektedir. Bu sistemlerde faz değişim maddeleri bir polimer içersinde hapsedilmekte ve faz değişim maddesinin erime sıcaklığının üzerindeki sıcaklıklarda bile polimer yapıdan akma göstermemektedirler. Yapıca kararlı faz değişim maddeleri üzerine yapılan çalışmalar genellikle faz değişim maddesinin polimer içersinde yüksek oranlarda hapsedilmesi ve yapısal ve ısıl kararlılığın test edilmesi üzerinedir. Yüksek oranlarda faz değişim maddesinin hapsedilebilmeside polimer-faz değişim maddesi etkileşimlerine bağımlıdır. Bu çalışmada, polimer matriks olarak kullanılmak üzere sülfonlanmış polistiren iyonomerleri 3 farklı yüzde oranında oluşturularak Na tuzu ile nötürleştirilmiştir. Daha sonra Na ile nötürlenmiş polistiren iyonomerleri poli(etilen oksit) polimeri ile karıştırılarak akmanın olmadığı en yüksek oran tesbit edilmiştir. Bu bileşim yapıca kararlı faz değişim maddesi olarak isimlendirilmiştir. Karıştırma işlemi ısıtarak ta denenmiş olup çözelti ortamında başarıyla gerçekleştirilmiştir. Üretilen yapıca kararlı faz değişim maddelerinin yapısal karakterizasyonu FT-IR sepktroskopisi, ısıl özellikleri ise DSC ve TGA yöntemleriyle çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Shape stabilised phase change materials are preferred among the energy storage systems by phase changing due to high storage density, ease of applicability, non-corrosivity and non need for an extra storage container. In these systems, phase change materials are encapsulated in a polymer and do not leak out even above the melting temperature of the phase change material. The studies performed on shape stabilised phase change materials are mainly based on encapsulation of phase change material at higher ratios and testing of structural and thermal stability. High ratios of encapsulation of phase change materials depends on the interactions between polymer and phase change material.Sulfonated polystyrene ionomers were formed in 3 different percentage and neutralised by Na salt to be used as polymer matrix in this study. Then Na neutralised polystyrene ionomers were mixed with polyethylene glycol to determine the maximum encapsulation ratio at which no leakage occurs. This compositions were classified as shape stabilised phase change materials. Mixing process was realised by solution mixing in spite that it was previously tried by melt blending. Structural characterization of produced shape stabilised phase change materials was performed by FT-IR spectroscopy as thermal preperties were studied by DSC and TGA.