Bazı yerel makarnalık buğday (Triticum durum L.) çeşitlerinde küllemeye (Erysiphe graminis f. sp. tritici) karşı dayanıklılığın belirlenmesi
Identification of powdery mildew (Erysiphe graminis f. sp. tritici) resistance in some durum wheat (Triticum durum L.) landraces
- Tez No: 251230
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Buğdayın verim ve kalitesini olumsuz yönde etkileyen en önemli hastalıklardan biri küllemedir. Bahar döneminde nemin yüksek olduğu bölgelerde sık görülen ve ekonomik olarak ilaçlı mücadelesi olmayan bir hastalıktır.Makarnalık buğdayın önemli gen kaynaklarından olan bazı yerel makarnalık buğday çeşitlerinin küllemeye karşı dayanıklılıklarının belirlenmesi amacıyla yürütülen bu çalışmada Türkiye'nin farklı bölgelerinden toplanmış 49 adet yerel makarnalık buğday çeşidi kullanılmıştır. Ayrıca kontrol amacıyla beş adet tescilli buğday çeşidi (Çeşit- 1252, Gediz?75, Bezostaja?1, Tahirova?2000 ve Sofu) kullanılmıştır. Farklı lokasyonlardan toplanan ve Türkiye'deki muhtemel ırkları temsil eden külleme sporları ile inoküle edilmiş yerel çeşitlerin hastalığa karşı gösterdikleri reaksiyon tipleri belirlenmiştir. Sonuç olarak küllemeye karşı bir yerel çeşidin TR 31729 tek gen dayanıklılığına sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important diseases of wheat affecting yield and quality negatively is powdery mildew. It is seen very often in spring in regions with high humiditiy and using pesticides to control the disease is not economical.In this study, 49 durum wheat land races collected from different regions of Turkey were used. In addition, five registered wheat cultivars (Çeşit?1252, Gediz?75, Bezostaja?1, Tahirova?2000 and Sofu) were used as controls. Reaction types of the land races infected with a collection of powdery mildew spores obtained from different locations and representing possible races of the pathogen were determined. As a result, only one land race, TR 31729, was found to have race specific resistance.