Voltage regulation of a variable-speed permanent-magnet synchronous alternator for vehicular electric systems
Araç elektrik sistemleri için değişken hızlı sabit mıknatıslı senkron generatörün gerilim regülasyonu
- Tez No: 251287
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. LEVENT OVACIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma kapsamında öncelikle geleneksel araç elektrik sisteminin özellikleri incelenmiştir. Kurşun-asit akünün elektriksel ve elektrokimyasal özellikleri açıklanmış ve sisteme etkisini analiz etmek amacıyla matematiksel modeli oluşturulmuştur. Bu model kullanılarak akünün şarj ve deşarj transfer fonksiyonları elde edilmiştir. İlerleyen kısımlarda yeni alternatör teknolojileri incelenmiş, bu teknolojilerin özellikleri Lundell-tipi alternatör ile kıyaslanmıştır. Sonuç olarak otomotiv sektörünün artan taleplerini karşılayabilecek sabit mıknatıslı senkron makina önerilmiştir. Gerilim regülasyonu için anahtarlamalı doğrultucu önerilmiş ve özellikleri incelenmiştir. Farklı hız, elektriksel yük ve akü şarj seviyesi durumlarında sistem gerilimi sabit olması gerektiğinden, kapalı çevrim kontrol sistemi tasarımı yapılmıştır. Bunun için özellikle sistemin açık çevrim transfer fonksiyonu akünün şarj durumuna göre hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, first the properties of conventional vehicle electrical system have been introduced. The electrical and electrochemical properties of lead-acid battery have been explained and in order to analyze its effect on the system, a mathematical model has been derived. By using this model, transfer functions for charge and discharge processes have been calculated. In the next stage, new alternator trends have been introduced and compared with Lundell technology. As a result, a permanent magnet synchronous machine has been proposed, which can be a long term solution to supplying the increasing electrical power demand of automotive industry. For the voltage regulation a switched-mode rectifier has been proposed and its operational properties have been discussed. Finally, a closed-loop voltage regulation system has been designed, because the system voltage should always be constant for variable speed, electrical load and battery state-of-charge conditions.