Kriz yönetimi ve ekonomik krizlerin işletmeler üzerindeki etkileri
Crisis management and the effects of economic crisises on firms
- Tez No: 251330
- Danışmanlar: DR. CEMİL CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Günümüz çevresel faktörlerde yaşanan hızlı dönüşümler örgütlerin kriz olarak nitelendirilebilecek durumlarla karşı karşıya kalmasına yol açmaktadır. Yapılan çalışmalarla bir işletmenin krizle karşılaşıp karşılaşmamasının sorun olmadığı, fakat krizin ne zaman ortaya çıktığı, ne tür kriz olduğu ve işletmenin krizle mücadelede ne kadar hazırlıklı olduğu konusunun önem arz ettiği ortaya konulmuştur.Krizlerden ölçeği ne olursa olsun her büyüklükteki örgütün etkilenmesi beklenmekle birlikte, bu etkilerin boyutları farklı olabilmektedir. Krizlerin olumsuz etkilerini azaltmak veya olumlu sonuçlara yol açacak şekilde yönetmek önemli bir avantaj olarak görülmektedir. Kriz yönetiminde etkin ve belirleyici unsurun krizin önceden tahmini ve doğru yönetsel kararların zamanında alınmasıdır.Krizlerin etkilerinin daha çok finansal olarak incelendiği ve krizlerin sayısal değerlerle ölçemediğimiz kavramlara etkileri hakkında kısıtlı kaynak bulunduğu görülmektedir. Bu nedenle bu çalışmada firma performansı ile birlikte ekonomik krizlerin işletmelerin örgütsel davranış ve örgütsel yapı özelliklerine etkileri de ölçülmüştür.Çalışmanın amacı ekonomik krizlerin işletmelerin örgütsel davranış, örgütsel yapı ve firma performans özellikleri üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Çalışma amacına ulaşmak için Ekonomik Krizlerin İşletmeler Üzerindeki Etkisi Modeli oluşturulmuş ve modelde yer alan değişkenlerin ölçüm yöntemleri açıklanmıştır. Modele ait verileri toplamak için anket yöntemi tercih edilmiştir. Çalışma kapsamını Eskişehir Organize Sanayi bölgesinde yer alan firmalar oluşturmuştur. Araştırmaya katılan firmaların modelde yer alan değişkenlere ait sorulara kriz öncesi ve kriz sırasında için verdikleri yanıtlardan yola çıkılarak, ekonomik krizlerin işletmelerin örgütsel davranış özellikleri, örgütsel yapı özellikleri ve firma performans özellikleri üzerindeki etkileri belirlenmiştir.Kriz durumları her zaman örgütsel hedefleri ve amaçları tehdit etmemekte; kimi zaman da işletmeler için mükemmel fırsatlar sunmaktadır. Çalışma sonuçları da göstermektedir ki; ekonomik krizlerin her büyüklükteki işletmeyi etkilemesi beklenmekle birlikte, bu etkilerin boyutları farklı olabilmektedir. Krizlerin olumsuz etkilerini azaltmak ve olumlu sonuçlara yol açacak şekilde yönetmek ise önemli bir avantaj olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the rapidly changing business environment, many organizations, regardless of their scales and types, face with such obstacles and negativeness as crisis. However, recent studies confirm that facing with crisis is not important. They, noticeably, call attention to the importance of estimating crisis and its kind in advance and point to the importance for enterprises to find out whether they are ready to cope with possible crisis.Regardless of scales of firms, they are all affected by crisises. To reduce negative effects of crisises or manage in a manner that causes positive consequences is seen as a considerable advantage. Estimation of crisis and taking suitable managerial decisions at the right time are effective and decisive components in crisis management.It is seen that the effects of crisises, which were studied by the researchers, are usually financial effects. There are limited researches about the effects of crisises, which cannot be measured by numerical values. For this reason, in this study the effects of economic crisises on firms? organizational behavior and organizational structure are measured beside the firm performanceThe basic objective of this study is to search the effects of economic crisises on firms? organizational behavior features, organizational structure features and firms? performance features. To reach the objective, the effects of economic crisises on firms model was formed and questionnaire method was preferred to collect data. The scope of this study is the firms, which have operations in Eskişehir. With the answers of the firms, which forms the scope of the study, the effects of economic crisises on firms? organizational behavior features, organizational structure features and firms? performance features are defined.Crisises not only threaten the organizational objects and targets, but also gives a handle to the firms. Study results show that; economic crisises affect all firms but the size and dimension of these effects can be different. To reduce the negative effects of crisises and manage them to be affected positively is seen an important advantage.