'Mirrorer' as a plug-in for urban design
Kentsel planlama tasarımı için 'yansıtıcı'
  1. Tez No: 251329
  2. Yazar: BETÜL TUNCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN MERT ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez çalışmasında, vaziyet planı tasarlanmasının erken fazlarında kullanılmaküzere 3D Studio Max ve Catia Programlarında kullanılabilen bir modülgeliştirilmiştir. Başlangıç noktası olarak bir şehir bloğu ele alınmış ve modül,çevresine uyum gösteren tasarım alternatifleri üretmesi için geliştirilmiştir.Birinci bölümde, çalışma konusu, hedefler kapsam ve yöntem açıklanmıştır.Ikinci bölümde yapay zeka, bilgi tabanlı sistemlerin yapay zeka çalışmalarındandoğuşu ve biçim gramerlerinden bahsedilmiştir. Bunun nedeni, geliştirilenmodülun ileriki zamanlarda yapay zekadan ve bilgi tabanlı sistemlerdenyararlanabilecek olmasıdır. Biçim gramerleri ise, dördüncü bölümde açıklananşehir planlamasına yönelik geliştirilen programların bir kısmının tabanınıoluşturduğu için ve açıklanan bu programların okuyucu tarafından anlaşılabilmesiaçısından ele alınmıştır. Çalışmada yararlanılan yaklaşım ve sistemler tanıtıldıktansonra çalışmaya zemin hazırlayan tasarım gereksinimleri açıklanmıştır.Üçüncü bölümde bilgi tabanlı sistemler ve uygulamaları okuyucuyu bilgi tabanlısistemlerin hesaplama gücü, üretken sistemlerdeki hızı ve verimliliği konusundabilgilendirmek üzere açıklanmıştır.Dördüncü bölümde kent tasarım alternatifleri üretmek üzere geliştirilenprogramlardan bahsedilmektedir. Bahsedilen programlar şunlardır: CityEngine,The Melinkov Grammar, CityZoom, Urban Design with Patterns and ShapeGrammars ve Smart Solutions for Spatial Planning (SSSP).Beşinci bölümde, modül detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Bu bölüm, kullanıcınınmodülu doğru kullanabilmesi için yapması gerekenleri, modülun özelliklerini,kısıtlamarını ve potansiyelini içerir. Öte yandan tasarlanan modül ile hayatageçirilen iki farklı yaklaşım, uygulama aşamasında birbirinden farklılık gösterdiğiiçin her iki yaklaşım ayrı ayrı açıklanıp arasındaki farklılıklardan bahsedilmiştir.Altıncı bölüm, tezi sonuçlandırıp, modülü oluşturan süreçle ilgili genel yorumlaryapıp, potansiyellerini, kısıtlamalarını ve gerçekleştirilen iki uygulamanın karşılaştırmasını içermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a plug-in is developed for an early phase site planning process. An urbanblock is chosen as a reference point and the plug-in is designed to generate designalternatives referring to its built environment.In the first chapter, the subject of the thesis, objectives, scope and method of study areexplained.In the second chapter historic background of artificial intelligence, birth of knowledgebased systems from artificial intelligence studies are revealed. Shape grammars areexplained enable the reader understand the field work consists of shape grammars.Following the historic background information of approaches used in the study, designnecessities are explained.In the thrid chapter, implications of knowledge based systems are presented toacknowledge the reader about computational power of such systems, basing the systemon knowledge is beneficial in terms of effectivness and speed in generation.In the fourth chapter, related field work is explained through its computer implications.The projects explained in this chapter will include CityEngine, The MelinkovGrammar, CityZoom, Urban Design with Patterns and Shape Grammars and SmartSolutions for Spatial Planning (SSSP).In the fifth chapter, the proposed plug-in is explained. It consists of requirements forusing the projected plug-in, the features of the projected plug-in. Two appliedapproaches of the projected plug-in will be explained as well.The sixth chapter will conclude the thesis with general comments regarding the processshaping the plug-in, its potentials and restrictions and a comparison of two applications.