Growing and characterization of Si based sculptured nano columns in 2D and 3D
Si tabanlı şekilli nano kolonların 2 ve 3 boyutta büyütülmesi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 251357
  2. Yazar: SEBAHATTİN GÜVENDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT TRABZON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, elektron demeti buharlaştırma tekniğiyle Si şekilli nano kolonlarınbüyütülmesi amaçlanmıştır. İlk olarak eğik açılı biriktirme yöntemiyle iki farklı eğikaçıda altlık kendi ekseni etrafında döndürülerek spiral nano kolonlar büyütülmüştür.Daha sonra farklı düzlemsel simetrilerde eğik açılı biriktirme yöntemiyle sabit bir eğikaçıda altlık döndürülerek Si nano kolonlar büyütülmüştür. Karesel, üçgensel, doğrusalkolonların düzgün şekilde büyümesi için düzgün geometride kesitlere sahip dikeykolonlar belirli peryotlarla farklı açısal hızlar seçilerek büyütülmüştür. Bu nedenleyüzey enerjisi geometriyle değiştirilmektedir. Spiral kolon büyümesinde altlık açısınınbüyümesiyle boşluklu yapınında arttığı gözlenmiştir. Boşluklu yapının artmasıyla sudamlası temas açısı azalmakta ve optik geçirgenlik artmaktadır. Nano kolon kesitlerindedüzlemsel simetrinin artmasına bağlı olarak artan yüzey enerjisi nedeniyle doğrusalkolonlardan karesel kolonlara doğru su damlası temas açısı azalmaktadır. Bu nedenleyüzey daha hidrofilik olmaktadır. Hücre-yüzey etkileşmelerinde ise artan yüzeyenerjisiyle hücre çoğalmasının arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, It is aimed to grow Si sculptured nano columns by electron beamevaporation technique. First, Si spiral nano columns were grown by glancing angledeposition method (GLAD) at two different oblique angles with the rotating thesubstrate its own axis. Then, Si nano columns were grown in different planarsymmetries at a constant oblique angle by GLAD with the rotating substrate. Well-defined geometries in the cross-section of vertical columns are grown by choosingdifferent angular speed in a determined periodicity so that square-, triangular- andlinear-wise columns are grown successfully. Thus, the surface energy is modified by thegeometry. It is observed that the porosity is increased by the increasing substrate anglein the case the spiral columnar growth. The water-droplet contact angle on the surfaceand optical transmittance of spiral nano columns is decreased and enhanced by theporosity, respectively. The water-droplet contact angle is decreased from linear-wise tosquare-wise columns due to increase in surface energy by higher planar symmetry ofnano columns in the cross-section. Thus, the surface becomes more hydrophilic. In thecell-film surface interaction, it is seen that cell proliferation is increased by highersurface energy.