Bazı moleküllerin NMR parametrelerinin HF, post HF ve DFT metotları ile hesaplanması
Calculation of NMR parameters of some molecules using HF, post HF and DFT methods
  1. Tez No: 251372
  2. Yazar: HALİL UĞUR TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN TÜRKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada glioksim molekülünün ve dimetil glioksim molekülünün konformasyon analizi yarı deneysel metot olan PM3 metodu ile yapılmıştır. Ortaya çıkan konformasyonlar B3LYP/ 6-311G++(d,p) metot ve baz seti kullanılarak optimize edilmişlerdir. Optimizasyon sonucunda en kararlı yapıların (anti-, amphi- ve syn-) NMR parametreleri GIAO yöntemi ile Hartree Fock(HF), Moller Pleasent (MP2), Density Functional Theory (DFT) metot ve 6-31g(d,p), 6-31+g(d,p), 6-31++g(d,p), 6-311g(d,p), 6-311+g(d,p), 6-311++g(d,p) baz setleri kullanılarak hesaplanmıştır. Hesaplanan NMR parametreleri ile deneysel NMR parametre değerleri ile karşılaştırılarak glioksim ve dimetil glioksim moleküllerinin yapı analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study conformational analysis of glyoxime (GO), and dimethyl-glyoxime (DMG) molecules have been carried out with semi-empirical PM3 method. Geometries of conformers have been optimized using B3LYP method and 6-311++G(d,p) Gaussian basis sets. NMR parameters calculations of the most stable structures of the calculated optimized structure (anti-, amphi-, syn-) carried out with GIAO method and Hartree Fock (HF), Moller Pleasent (MP2), Density Functional Theory (DFT) method and using 6-31g(d,p), 6-31+g(d,p), 6-31++g(d,p), 6-311g(d,p), 6-311+g(d,p), 6-311++g(d,p) basis sets. The structure analysises of Glyoxime and Dimethy glyoime molecules have been done using calculated NMR parameters and experimental NMR results.