Maskeli verilere dayalı parametre tahmini parameter
Parameter estimation based on masked data
- Tez No: 251371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN KUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında, iki bileşenli seri ve paralel sistemler için sistem bileşenlerinin yaşam zamanı dağılımlarının parametrelerinin maskeli verilere dayalı tahmini ele alınmıştır. Bileşenlerin yaşam zamanı dağılımlarının konum-ölçek parametreli dağılımlar ailesine ait olmaları durumunda konum parametrelerinin modifiye edilmiş en çok olabilirlik tahmin edicileri analitik olarak elde edilmiştir. Simülasyon çalışması ile lojistik dağılım için, modifiye edilmiş en çok olabilirlik tahmin edicilerinin performansları incelenmiş ve sayısal örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is considered that the estimation of the parameters of distributions of components for serial and parallel systems with two components based on masked data. Modified maximum likelihood estimators are obtained analitically for location parameters when the distributions of componets are belong to location-scale family. Simulation study is performed to investigate the performances of the modified maximum likelihood estimators and numerical examples are given under the logistic distribution theory.