Irreversible transport phenomena in polycrystalline Bi(1.7)Pb(0.3)Sr(2)Ca(2)Cu(3)O(x) superconductors
Polikristal Bi(1,7)Pb(0,3)Sr(2)Ca(2)Cu(3)O(x) üstün iletkenlerde tersinmez taşıma olayları
- Tez No: 251445
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı makroskopik silindirik bir delik (SD) açılmış polikristal Bi(1,7)Pb(0,3)Sr(2)Ca(2)Cu(3)O(x) (BSCCO) üstüniletken örnek içinde oluşan manyetik akı hareketlerini araştırmaktır. Akım-gerilim (I ? V eğrileri), taşıma durulma (V ? t eğrileri), ve manyetovoltaj (V ? H eğrileri) ölçümleri taşıma akımının (I), sıcaklığın (T) ve dış manyetik alanın (H) fonksiyonu olarak BSCCO örnek üzerinde, delik delinmeden önce, yapıldı. Sonra, silindirik deliğin örneğin taşıma özellikleri üzerindeki etkilerini araştırmak için, aynı BSCCO örnek üzerinde SD açıldıktan sonra benzer ölçümler tekrar yapıldı. Sonuçlar aşağıdaki gibi özetlenebilir:(i)Deliksiz örneğe, bir dış manyetik alan uygulandığında, I ? V eğrilerindeki histeresis etkileri tüm dI/dt değerleri için yok olur ve yaklaşık olarak doğrusal bir davranış sergiler. Buna karşın, aynı manyetik alan, sıcaklık ve dI/dt değerlerinde, delikli örneğin I ? V eğrilerinde histeresis etkileri hala gözlenmektedir. Bu deneysel bulgular, silindirik deliğin akı çizgileri için bir makroskopik akı tutma merkezi gibi davrandığını ve akı hareketini engelleyerek ölçülen voltaj harcanımını düşürdüğünü göstermektedir.(ii)Sürücü akımın üstüniletken örneğin dış yüzeyinden içeriye doğru girişini araştırmak için, örneğe bir maksimum akım Imax uygulandı ve bu akım belirli bir akım tarama dI/dt hızıyla sıfıra düşürüldü. Sonra akım sıfırdan Imax değerine aynı dI/dt hızıyla artırıldı. Düşük Imax değerlerinde oluşan voltaj tepeleri, taşıma akımının örnek içine girişinin yüzey etkileri ve silindirik delik tarafından engellendiğini göstermektedir.(iii)Delikli örneğin V ? t ölçümlerinde, akı çizgilerinin silindirik deliği terk etmesine ve yüzey etkilerine atfedilen bazı kesikliklerin meydana geldiği gözlendi. Ayrıca, V ? t eğrileri yardımıyla doğrusal olmayan yeni bir dinamik tepki gözledik. İki-yönlü kare dalga şeklinde bir sürücü akımın örneğe uygulanmasıyla oluşan bu doğrusal olmayan tepkiler, sıcaklığın, manyetik alanın, sürücü akımın genlik ve periyodunun belirli aralıkları içinde, düzenli sinüssel voltaj salınımları olarak ölçüldü.(iv)Delikli örnekte ölçülen V ? H eğrilerinin alan tarama hızına (dH/dt) bağlı olduğunu ve (deliksiz örnekle karşılaştırıldığında) alışılmışın dışında, saat yönünün tersinde dönen belirgin histeresis etkileri gösterdiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the magnetic flux dynamics in a polycrystalline sample of superconducting Bi(1.7)Pb(0.3)Sr(2)Ca(2)Cu(3)O(x) (BSCCO) with a macroscopic cylindrical hole (CH) drilled through the sample. Current-voltage (I ? V curves), transport relaxation (V ? t curves), and magnetovoltage (V ? H curves) measurements were carried out as functions of transport current (I), temperature (T), and external magnetic field (H) on the BSCCO sample before drilling the CH. Then, similar measurements were carried out on the same BSCCO sample after drilling the CH. The results can be summarized as follows:(i)The hysteresis effects in the I ? V curves of the sample without CH disappear for all dI/dt values at H 0, and the I ? V curves exhibit approximately linear behavior. However, the hysteresis effects in the I ? V curves of sample with CH are still observed for the same magnetic field, temperature and dI/dt values. The results suggest that the CH behaves as a macroscopic flux pinning center for the flux lines, which reduces the measured voltage dissipation by preventing the flux motion.(ii)In order to investigate the penetration of the driving current into the samples, a maximum current (Imax) was applied to the samples and decreased to zero with a certain value of dI/dt. Then, the current was increased from zero to Imax with the same value of dI/dt. The voltage humps which indicate the existence of an obstruction due to the surface effects and also by the presence of CH were observed at low values of Imax.(iii)The V ? t measurements of the sample with CH showed some discontinuties which were attributed to the leaving of flux lines via the CH and surface effects. In addition, we observed a new type of non-linear dynamic response to bidirectional square wave (BSW) current applied to the sample reflects itself as regular sinusoidal-like voltage oscillations.(iv)The V ? H curves measured for the sample with CH depend on the field ramping rate (dH/dt) and exhibit prominent counter clockwise hysteresis effects which are unusual when compared to those for the sample without CH.