In vitro culture and evaluation of biological activity of digitalis trojana ivan
Digitalis trojana ivan?ın doku kültürü ve biyolojik aktivitesinin değerlendirilmesi
- Tez No: 251453
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU UÇAR TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Digitalis kalp glikozitleri bakımından zengin olması sebebiyle uzun yıllardan beri miyokard enfarktüsü, ödem, anjin, kalp kasının fonksiyonel bozuklukları, kalp dokusu büyümesi, arteriyal hipertansiyon gibi kalp rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan, zehirli bitkileri içeren bir cinstir. Digitalis trojana (troya/truva yüksükotu) Kazdağı, Balıkesir/Edremit `te bulunan Türkiye'ye endemik bir bitkidir. Bu çalışmada D.trojana'nın kallus oluşturma potansiyeli saptanmış ve bir kallus üretim protokolü geliştirilmiştir. Toplanan D.trojana tohumlarının yüzey sterilizasyonu % 40 ticari çamaşır suyu ve birkaç damla tween-20 içeren çözelti içinde 15 dakika süreyle sonikatör kullanılarak yapılmış, son olarak tohumlar steril distile su ile üç kez durulanmıştır. Steril tohumlar 0.3 mg/l giberellik asit (GA3) içeren Murashige ve Skoog (MS) ortamında çimlendirilmiştir. Iki farklı eksplant (yaprak ve yaprak sapı parçaları) 7 haftalık steril fidelerden elde edilmiş ve TDZ/IAA kombinasyonlarını içeren MS ortamında kültüre alınmıştır. En iyi kallus oluşumu 1.0 mg/l TDZ ve 0.5 mg/l IAA içeren ortamda gözlenmiştir (% 100 kallus oluşum frekansı). Yaprak eksplantları, yaprak sapı eksplantlarından kallus üretimi bakımından daha verimli bulunmuştur.Troya yüksükotu ekstraktlarının biyolojik aktiviteleri iki farklı biyolojik test kullanılarak değerlendirilmiştir (antibakteriyal ve antitümör). Araziden toplanmış bitki materyalleri (yaprak, gövde, meyve) ve in vitro yetiştirilmiş bitki materyalleri (kallus, in vitro fide) arasındaki değerlendirme on farklı ekstrakt [in vitro yetiştirilmiş bitki materyallerinin (IE1, IE2) ve araziden toplanmış bitki materyallerinin (FE1, FE2, FE3) etanol ile olan özütleri ve in vitro yetiştirilmiş bitki materyallerinin (IW1, IW2) ve araziden toplanmış bitki materyallerinin (FW1, FW2, FW3) su ile hazırlanan özütleri] kullanılarak yapılmıştır.En iyi antibakteriyel aktivite bir gram-pozitif bakteri olan Streptococcus pyogenes'e karşı in vitro fidelerin su ve etanol ile hazırlanan özütlerinde gözlenmiştir. Antitümör aktivite patates disk difüzyon testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Tüm D. trojana özütleri antitümör aktivite göstermiş ve tüm özütler için % tümör inhibisyonu % 50' den fazla olmuştur. Araziden toplanan yaprakların su özütleri (FW1) diğer özütlere göre daha iyi % tumor inhibisyonu göstermiştir. Özütlerin Agrobacterium tumefaciens' in tümör oluşumu üzerinde etkili olduğu ve bakterinin yaşayabilirliği üzerinde herhangi bir etkisi olmadığı kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The genus Digitalis involves poisonous plants that has a long history of use in the treatment of heart diseases including myocardial infarction, edema, angina, cardiac dysfunction, hypertrophy, and arterial hypertension due to their rich cardiac glycosides content. Digitalis trojana (Helen of troy foxglove) is a Turkish endemic plant which is found in Kazdağı, Edremit/Balıkesir. In this study, callogenesis potential of D. trojana was determined and a protocol for callus induction was established. Collected D. trojana seeds were surface sterilized in 40 % commercial bleach with a few drops of tween-20 for 15 minutes using a sonicator, and finally rinsed with sterile distilled water for three times. Surface sterilized seeds of D. trojana were germinated on Murashige and Skoog?s medim (MS) containing 0.3 mg/l gibberellic acid (GA3). Two different explants (leaf lamina and petiole segments) were obtained from 7 weeks-old sterile seedlings and cultured on MS medium containing TDZ and IAA combinations. Best callus formation was obtained with 1.0 mg/l TDZ and 0.5 mg/l IAA (100 % frequency of callusing). Leaf lamina explants were found to be more productive in terms of callus production than petiole explants.Two different bioassays (antibacterial and antitumor) were performed to show the biological activities of D. trojana extracts. They were evaluated between field-grown plant materials (leaf, stem, fruit) and in vitro-grown plant materials (calli and in vitro seedlings) using ten different extracts [ethanol extracts of in vitro-grown (IE1, IE2) and field-grown (FE1, FE2, FE3) plant materials, and aqueous extract of in vitro-grown (IW1, IW2) and field-grown (FW1, FW2, FW3) plant materials].Best antibacterial activity was observed with water (IW1) and ethanol extracts (IE1) of in vitro seedlings against Streptococcus pyogenes which is a gram-positive bacterium. Antitumor activity was evaluated with potato disc diffusion bioassay. All D. trojana extracts showed antitumor activity and % tumor inhibition was more than 50 % for all extracts. Water extract of field-grown leaf (FW1) exhibited better % tumor inhibition than other extracts. It was proved that antitumor action of extracts was on the formation of tumors and not on the viability of Agrobacterium tumefaciens.