Dağıtım kanallarında bayilerin performansını etkileyen faktörler: Seramik sektörü örneği
The factors affecting the performance of distributors in distribution channels: Tile sector model
- Tez No: 251491
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE BANU ELMADAĞ BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmanın amacı, dağıtım kanallarının önemli üyeleri olan bayilerin, dağıtım kanalı içerisindeki performansını etkileyen faktörleri ortaya koymak ve bu faktörlerin bayilerin performansını nasıl etkilediğini değerlendirmektir. Bu amaca yönelik olarak, literatürdeki bilimsel çalışmalar tarafından da desteklenen bağımlılık, güven ve özgün yatırımlar kavramlarının dağıtım kanalı içerisindeki bayilerin performansını etkileyen faktörler olduğu bu araştırmada ortaya koyulmaktadır. Bu çerçevede araştırmada, karşılıklı bağımlılığın büyüklüğünün, güven düzeyinin ve özgün yatırımların bayi performansı üzerine etkisini incelemek hedeflenmektedir.Çalışmada öne sürülen hipotezleri ve kavramsal modeli test etmek için, Türkiye'de seramik kaplama malzemeleri sektöründe faaliyet gösteren bayi firmalara uygulamak üzere anket formu tasarlanmıştır. Elde edilen verilerin analizi, SPSS 13.0 istatistik programı yardımıyla yapılmıştır. Analiz sürecinde öncelikle faktör analizi yapılmış ve aynı zamanda elde edilen faktörlerin güvenilirlikleri sınanmıştır. Bu analizler neticesinde regresyon analizinde kullanılacak değişkenler nihai halini almıştır. Daha sonra, bütün bağımsız değişkenlerin birlikte, ayrı ayrı bütün bağımlı değişkenlerle regresyon analizine sokulması sonucunda, hangi bağımsız değişkenlerin birlikte hangi bağımlı değişkenleri istatistiksel olarak etkilediğine ulaşılmıştır. Üreticinin öneminin, bayinin öneminin, üretici özgün yatırımlarına ilişkin bayi algılamalarının ve bayi değer yatırımlarının bağımlı değişkenler olan bayi performansı boyutlarını önemli şekilde etkiledikleri sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the factors which affect performance of the very important distribution channels? members dealers. Also, this research aims to examine how these factors affect the dealers? performance. In accordance with this aim, in light of the literature dependence, trust and transaction specific investments are introduced as factors which affect the performance of the dealers in the study. In this context, joint impacts of dependence size, trust level and transaction specific investments effects on the dealers? performance are planned on to research.To test the hypothesis and research model, survey sheet is prepared for applying on the dealers which operate in ceramic tiles sector. The analysis of the gained data is done by the help of the SPSS 13.0 statistics program. In the analysis process firstly, factor analysis is done and reliabilities of the factors are tested. As a result of these factor analysis and reliability analysis, the variables are shaped to use in the regression analysis. After that, all of the independent variables are inserted regression analysis together with individual dependent variables. So, this result shows the result of influence cases between variables. As a result of this analysis, the producer?s importance, the dealer?s importance, dealer?s perception of manufacturer transaction specific investments and dealer value investment are found as important independent factors which affect importantly the dealer performance dimensions.