Biçim kavram ilişkisi içinde mekan, metafor, estetik
Form - concept relation; space, metaphor, aesthetics
  1. Tez No: 251519
  2. Yazar: MEHMET AKDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA AYDINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Dünyayı yerinden oynatmak için bana kalırsa kaldıraç değil, bir sebep gerekir. Sebep bulmak istemektir. Peki, istemek ne demektir? İstemek, kendini bilmek demektir. İstemek estetiktir.Kılıf uydurmak, sebep bulmak değildir. Kendimizi duvarlarla çevirip sonsuzluktan kopartırız ve tanımlarız. Duvarlar kılıf değildir. Her tanım bir sebebe ihtiyaç duyar. İnsanın sebebi asla bilemeyeceği ?Ben?de saklıdır.Sebep insana zorunlu bir biçimde verilmiş değildir. Sebep bulmak için çabalamak gerekir. Bu çaba bize ahlak olarak belirebilir. Ancak zavallı ahlakım bilgiye muhtaçtır. Sebep bir bilgi problemidir.Sebep bulmakla kendini kandırmak arasında ne fark vardır? Sebep bulmak için insan kendisine ihtiyaç duyarken, kendini kandırmak için kendinden başka bir benliğe ihtiyaç duyar. Sebep bulmak bir özne nesne ilişkisidir.Sebepler kendilerini biçim olarak ifade edebilir mi? Pisagor teoreminin ispatı bir yana bir sebebi var mıdır? Kural ile sebep aynı şey değildir. Kural bir çizgiyi öldürürken sebep bir çizgidir. Siyah bir kare bütün sebeplerinden kurtulup boşlukta kaybolup gidebilir mi?Şunu kavramış durumda olmalıyız. Tasarım yapmak bir sebep bulmaktır. Herkes bir sebep bulmaya mecburdur. İnsan kendisine bir sebep bulabilir.Soru şudur bir sebep nasıl dile gelir.
Özet (Çeviri)
What we really need is a reason, not a lever if we want to move the world. To find a reason means to want. Then what is to want. To want is to know oneself.Making up an excuse and finding a reason are not the same thing. We surround our selfs with walls, we pull ourself off the infinite and define ourself. Wall is not a make-up. Every definition just like a wall needs a reason. Reason is hidden in the ?I? which ?I? shall never know. Reason is a problem of the ?I?.Reason is not given apriori. One has to try hard to find a reason. This effort can appear us as ?ethics?. But this poor ethic of mine depends on my knowledge. Reason is a problem of the ?knowledge?.What is the difference between fooling yourself and finding a reason? To find a reason first you should find yourself. To fool yourself you should find another self. Finding a reason is a problem of ?subject, object? relation.Could reason express itself as a form? Does Pisagor theorem has a reason but not a proof? A proof -that always indicates a rule- is not a reason. A Rule kills the line but a reason is the line. Could a black square, escape from all its reasons and disappear in the void?We must have understood this: To design is to find a reason. Each one of us must find a reason. Man can find a reason.The question is: What is the poetics of the reason?