Prediction of combustion in a diesel engine using intrinsic low dimensional manifolds technique
Dizel motorunda düşük boyutlu çözüm uzayı yöntemi ile yanma kestirimi
  1. Tez No: 251583
  2. Yazar: ÖZER BAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. BEDİİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Mechanical Engineering, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, Dizel yakıtın yanması sonucu oluşan kurum miktarının bilgisayar ortamında kestiriminin yapılabilmesi amacıyla bir otomatik kimya indirgeme yöntemi olan Düşük Boyutlu Çözüm Uzayı (DBÇU) yöntemi kullanılmış ve fiziksel ve kimyasal değerlere karşılık gelen anlık kimyasal verilerin bulunduğu bir tablo oluşturulmuştur. HAD yazılımları için oluşan işlem yükünün ortadan kaldırılması için kullanılan DBÇU yöntemi, bir özdeğer analizi mantığına dayanmaktadır ve hızlı ve yavaş kimyasal işlemleri birbirinden ayırabilmektedir. Bu yöntemin yanısıra yanma benzetimi boyunca tutuşma sağlanabilmesi için düzgün karışımlı tepkime yaklaşımı kullanılarak başka bir kaynak terimleri tablosu daha oluşturulmuştur. Ayrıca kimyasal kinetik prensiplerini kullanarak bir kurum oluşum modeli geliştirilmiş ve kurum hacim oranı dağılımları bakımından tatminkar sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, soot formation due to diesel combustion has been studied. An automatic simplification method, namely the Intrinsic Low-Dimensional Manifolds (ILDM), was used to build up a table that consists of instantaneous values of points of relevant physical and chemical properties. The ILDM method, which is developed to eliminate the computational load for CFD calculations is based on an eigenvalue analysis used for decoupling the fast and slow processes of the chemical kinetic structure. In addition, homogeneous reaction system was used to obtain source terms so as to start auto-ignition during the simulation. A model for soot prediction was also developed and satisfactory results for soot volume fraction profiles were obtained.