In IEEE 802.15.4 standard guaranteed time slot performance, synchronous data acquisition and synchronization error
IEEE 802.15.4 standardında garantilenmiş zaman dilimi başarımı, algılayıcı düğümleri ile eşzamanlı veri edinme ve eşzamanlama hatası
  1. Tez No: 251658
  2. Yazar: CENGİZ GEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Telekomünikasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, Freescale Yarıiletken tarafından üretilen 13192 EVK ile Garantilenmiş Zaman Dilimi (GTS) başarımı ölçülmüştür. Ölçülen başarım, kuramsal üretilen iş (throughput) ve kuramsal en büyük yararlı iş (goodput) değerleri ile kıyaslanmıştır. Başarım ölçümlerinin yanında, iki algılayıcı düğümü kullanılarak eş zamanlı veri edinme (data acquisition) de başarıyla gerçekleştirilmiştir. Edinilmiş veriler eşgüdümleyiciye (coordinator) aktarılırken GTS kullanılmıştır. Ayrıca başarım ölçümlerinden elde edilen sonuçlar yardımı ile iki algılayıcı düğümün eşzamanlı hale getirilme ayarlamaları (tune) yapılmıştır. Bir eşzamanlama yöntemine ulaşabilmek için geliştirilen uygulamada IEEE 802.15.4 Standardında tanımlı parıldak haber göstergesi ilkeli (beacon notify indication primitive) kullanılmıştır. Ayrıca düğümler arası eşzamanlama hatası incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, performance of GTS is measured on 13192 Evolution Kit modules from Freescale Semiconductor. This performance is compared with the theoretical throughput and theoretical maximum goodput values. Besides the performance measurements, synchronous data acquisition with two sensor nodes has been successfully realized. While transmitting acquisition data to the coordinator GTS is used. Furthermore, obtained results from the performance measurements used for tuning the synchronization of two nodes. In order to find a synchronization scheme beacon notification indication primitive defined in the 802.15.4 standard has been used in the developed applications. Also synchronization error introduced by the nodes is inspected.