Karayollarında yol sınıflandırması ve tip enkesitlerin incelenmesi: Eminönü-Fatih örneği
Examination of road classifications on highways and the typical cross sections : The case study for Eminonu-Fatih
- Tez No: 251674
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ERGÜN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ulaştırma Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 132
Özet
Ulaşım, insanların ve maddelerin bir amaç doğrultusunda bir noktadan başka bir noktaya yer değiştirmeleridir. Ulaştırma mühendisliğinin temel görevlerinden biri de bu tanımı sağlayabilecek çözümler üretebilmektir.Karayolu ağı bir ülkenin temel iki kara ulaşım ağından biridir. Ülkemizde karayolu ulaştırması, demiryolu ulaştırmasından daha aktif ve yoğunluklu olarak kullanılmakta ve tercih edilmektedir. Karayolu ağı sınıflandırılırken birçok kritere göre sınıflandırma yapılabilir. Bunlardan bazıları; yol üst yapıları, şerit sayıları ve genişlikleri, hizmet seviyesi ve fonksiyonu olarak adlandırılabilir.Tez çalışmasının ana amacı; genel olarak karayolları sınıflandırma yöntemlerini incelemek, sınıflandırmada etkili olan parametreleri ortaya koymak, dünyadaki sınıflandırma yöntemleriyle kıyaslamak ve ülkemiz kentiçi karayolları için kullanılabilecek yeni bir karayolu sınıflandırma sistemi önermektir.Bu amaca yönelik olarak çalışmanın ilk bölümünde genel bir giriş yapıldıktan sonra, ikinci bölümde dünyada uygulanmakta olan sınıflandırma yöntemleri anlatılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ülkemizdeki üç değişik kurumun yaptığı karayolu sınıflandırması incelenmiştir. Dördüncü bölümde karayolu enkesit elemanları ve tanımları üzerinde durulmuş, bunlarla ilgili genel bilgiler verilmiştir. Çalışmanın beşinci bölümünde ise İstanbul'daki Fatih ve Eminönü İlçeleri pilot çalışma bölgesi olarak seçilmiş, incelenmiş ve yol sınıflandırılması yapılmıştır. Çalışmanın altıncı bölümünde ülkemiz kentiçi yollarında kullanılabilecek yeni bir yol sınıflandırması önerilmiştir.Sonuç olarak önerilen sınıflandırma yöntemi sayesinde, ülkemizdeki kentiçi yolların sınıflandırılması hususunda hızlı ve pratik biçimde değerlendirme yapma olanağı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Transportation is the movement of goods or people from one place to another in a sense of purpose. One of the basic assignments of the transportation engineering is to produce solutions for this purpose.Highway network is one of the two basic surface transportation networks. In our country the highway system is preferred and used much more effectively than railway system. When the highway network is classified, it can be used different criterias such as pavement type, lane widths and numbers, level of service and functionality.The main aim of this study is to analyse generally the classification of the highways, the main parameter of the classification, and to make comparison between different classifications in the world and to make proposal for the classification of the urban highways.To reach this aim, general explanation are made in the first chapter. Then, the different classification methods applied in the world are explained in the second chapter. In the third chapter of this study, the classification of highways made by different three associations in our country are evaluated. After that, the cross-sectional elements of the highways are explained and analysed from the classifications of the highways point of view in the fourth chapter. In the fifth chapter, two districts of Istanbul which are Fatih and Eminonu are chosen as a case study region and evaluated from the classification of highways point of view. The new classification method is purposed to classify the urban roads in the national bases.Finally, it is possible to make fast and practical evaluation about classification of the urban roads by using this newly purposed classification method.