Termal görüntüleme sistemlerinde tarayıcı sisteminin modellenmesi ve kontrolü
Modelling and control of the scanner system in thermal imaging systems
  1. Tez No: 251693
  2. Yazar: MURAT KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM EKSİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasında termal görüntüleme sistemlerinde kullanılan bir tarayıcı sistemine ait modelleme ve kontrol sistem tasarımı verilmiştir. Çalışmada ASELSAN A.Ş. MGEO bünyesinde geliştirilen termal kamera sisteminde bulunan tarayıcı alt sistemi kullanılmıştır. Çalışma başlangıcında tarayıcı sistemine ilişkin literatür araştırması ile tarayıcı sisteminin termal görüntüleme sistemlerindeki kullanımı ve tarayıcı çalışma prensibi verilmiştir. Bu tez çalışmasının motivasyonu olan tarayıcı sistemi kontrolündeki problemler ve termal görüntü üzerine etkileri incelendikten sonra tarayıcı sisteminin alt birimleri tanıtılmış, bu alt birimlerin teorik ve deneysel modelleme adımları gerçekleştirilmiştir. Tarayıcı sisteminin kapalı çevrim kontrolörü ile ileri besleme ve uyarlamalı kontrol yapılarının detaylı tasarımı oluşturulan sistem benzetimi üzerinde açıklanmıştır. Ayrıca tasarlanan kontrolör termal kamera sistemi üzerinde gerçeklenmiştir. Sürekli hal sistem çalışmasından elde edilen gerçek zamanlı veriler değerlendirilerek tarayıcı kontrol sistem tasarımı analizi ve oluşturulan sistem benzetiminin doğrulanması çalışmaları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis modelling and control system design of a scanner system in thermal imaging system is given. Thermal imaging system, which is designed and produced in ASELSAN A.Ş. MGEO, is used in the study. Firstly literature survey about scanner system, the role of scanner system in thermal imaging system and the operation principle of scanner are given. Control problem of a scanner system and the effects on thermal image in the manner of thesis motivation are given and subsystems of scanner system are explained and the theoretical and experimental modelling steps of these subsystems are performed. Detailed design of closed loop controller, feed forward and adaptive control structures is explained on the system simulation. Designed controller is also implemented on the thermal sight system. Scanner control system is analyzed and the system simulation is verified with the usage of evaluated real time data that is collected from steady-state system.