Lojistik 4.0: Ankara Lojistik Üssü'nün farkındalık ve uygulama düzeyinin değerlendirilmesi
Logistics 4.0: Evaluation of awareness and implementation level of Ankara Logistics Base
- Tez No: 606509
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN MARŞAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Ulaşım, İşletme, Science and Technology, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tüm sektörlerin merkezindeki rolüyle ekonominin temel unsurlarından olan lojistik sektörü yaşanan sanayi devrimlerine paralel olarak sürekli bir dönüşüm geçirmiştir. Yeni sanayi devrimi olarak adlandırılan Sanayi 4.0'ı oluşturan dijital teknolojilerin lojistik sektörünü de dönüştürmesi (Lojistik 4.0) beklenmektedir. Bu dönüşüm sürecinde, Türk lojistik firmalarının pazar paylarını ve rekabet güçlerini koruyabilmeleri için Lojistik 4.0'a uyum sağlamaları gerekmektedir. Dolayısıyla bu tez çalışmasında, Lojistik 4.0 uygulamalarını ve faydalarını ortaya koyarak Türkiye'nin ilk ve tek lojistik üssü olan Ankara Lojistik Üssü'nün Lojistik 4.0 konusundaki farkındalık ve uygulama düzeyinin değerlendirilmesi, eksik yönlerin belirlenerek farkındalık ve uygulama düzeyini artırmaya yönelik öneriler getirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, Ankara Lojistik Üssü'nde faaliyet gösteren lojistik firmalarına uygulanan anket vasıtasıyla elde edilen veriler istatistik programı olan SPSS'de analiz (güvenilirlik, normallik ve t testi) edilmiştir. Analiz sonucunda, Lojistik 4.0 konusundaki bilgi düzeyinin, yürütülen çalışmaların ve dijital teknolojik uygulamaların artırılması gerektiği görülmüştür. Özetle, bu tez çalışmasında elde edilen verilerin Türk lojistik sektörünün rekabet gücünün artırılması ve ülkemizin LPI'da ilk 15 ülke arasına girmesi hedefine ulaşılmasında özellikle politika yapımında yararlanılabilecek önemli bir kaynak olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
As being one of the fundamental elements of the economy with its role in the centre of all sectors, the logistics sector has undergone a continuous transformation in parallel with the industrial revolutions. The digital technologies composing Industry 4.0, which is called the new industrial revolution, are expected to transform also the logistics sector (Logistics 4.0). In this transformation process, Turkish logistic companies should adapt to Logistics 4.0 in order to maintain their market shares and competitive power. Therefore, by introducing the applications and benefits of Logistics 4.0 in this thesis, it is aimed to evaluate the awareness and implementation level of Ankara Logistics Base, which is Turkey's first and only logistics base, on Logistics 4.0 and to make suggestions to increase awareness and implementation level by identifying the deficiencies. In this context, the data obtained by the questionnaire applied to the logistics companies operating in the Ankara Logistics Base were analysed (reliability, normality and t test) by the statistical program SPSS). As a result of the analysis, it was seen that knowledge level, studies and digital technological applications about Logistics 4.0 should be increased. In brief, it is considered that the data obtained in this thesis will be an important resource that can be utilized especially in policy making to reach the target of increasing the competitiveness of Turkish logistics sector and being among the first 15 countries in LPI.