Technology development envelope approach for the adoption of future powertrain technologies: A case study on Ford OTOSAN roadmapping model
Gelecek aktarma organları teknolojilerinin belirlenmesi için ?teknoloji geliştirme zarfı? metodolojisi: Ford OTOSAN yol haritası uygulaması
- Tez No: 251783
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ERGENEMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Otomotiv Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalısma gelecek aktarma organları teknolojileri üzerine yogunlasarak, en verimli sistemlerin seçilmesi ve en olası bir yol haritasına uygulanmasını hedeflemektedir. Dinamik ve esnek yapısı ile yol haritası yaklasımını daha uygulanabilir kılan yeni bir metodoloji, Teknoloji Gelistirme Zarfı (TDE) adıyla, örnek vaka olarak seçilen Ford Otosan'ın teknoloji planlama konseptine uygulanmıstır. Girisin hemen ardından, teknoloji yol haritası olusturma islemleri incelenmis, sonraki bölümde ise ilgili metodoloji ayrıntılarıyla açıklanmıstır. Daha sonra, bu metodolojinin otomotiv endüstrisindeki uygulama sebepleri belirtilmis ve güncel teknolojiler özetlenmistir. Bir sonraki bölümde, örnek vaka üzerinden metodoloji uygulanmıstır. Uygulama adımlarının ilki, karsılastırılacak teknolojilerin belirlenmesi; hemen ardından, sıralanan bu teknolojileri karsılastırabilmek için çesitli kriter ve faktörlerin seçilmesidir. Bu safhalarda, bilgi toplamak için kullanılan Delphi metodu da ayrıntılanmıs ve açıklanmıstır. Belirlenen kriter ve ilgili faktörlere gore teknolojiler degerlendirilerek, her bir teknolojinin ?Teknoloji Degeri? olusturulmustur. Bu deger, bir teknolojinin hem seneler bazında nasıl degisecegini, hem de diger teknolojiler ile farkını ortaya koymaktadır. Seçilen tüm teknolojiler için Teknoloji Degerleri'nin olusturulmasının ardından, bu degerler kullanılarak teknolojiler degerlendirilmis ve son olarak, örnek firma için Teknoloji Gelistirme Zarfı olusturulmustur. Olusturulan bu grafige göre ilgili firma, gelecekte kendisi için izlemesi en uygun yolu belirleyebilir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on future powertrain systems with the aim of defining the most probable implantation road map for the different alternatives to improve powertrain efficiency. A new methodology called Technology Development Envelope (TDE) is recognized for a case study of Ford Otosan?s technological planning concept. In the first section, roadmapping process is explained in detail. Second section includes the explanation of the TDE methodology and its application. Third section addresses why the automotive industry requires prompt actions to determine its R&D activities. Later, some of the state-of-the-art technologies are investigated. Fifth section includes the case study application of the TDE methodology. As a first step, experts provide inputs to a Delphi questionnaire, and define technologies to be assessed. A series of criteria and subfactors have been defined. A specific weight has been assigned to each indicator according to its influence on the barriers encountered during its market introduction. All technologies are reviewed with respect to these factors and assigned with a ?Technology Value? for the related time period. After the calculation of Technology Values, all the selected powertrain technologies are assessed. Finally, a TDE has been developed for the case study.