Gayrimenkul yatırım aracı olarak otel yatırımları: Sütlüce bölgesinde Hilton Garden Inn Haliç örneği
Hotel investments as a real estate investment tool: case study of Hilton Garden Inn Goldenhorn in Sutluce, Beyoglu region
- Tez No: 251784
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Şehircilik ve Bölge Planlama, Tourism, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada gayrimenkul yatırım aracı olarak otel yatırımları incelenmiştir. Gayrimenkul geliştirme kavramının açıklandığı ve Türkiye'deki gelişiminin örneklerle anlatıldığı çalışmada ayrıca otelcilik sektörünün dünyada ve Türkiye'deki gelişimi ve gelecekteki eğilimleri konu edilmiştir. Otel geliştirme sürecinin süreçleri ve evreleri detaylı olarak sektör oyuncuları yönünden incelenmiştir. Ayrıca otel geliştirme sürecinin diğer gayrimenkul geliştirme süreçleri ile arasında bir karşılaştırma yapılarak süreçler arasındaki farklar ortaya konulmuştur. Çalışmaya konu olan ?Sütlüce Otel Projesi?nin geliştirme evreleri otel geliştirme sürecine örnek olarak incelenmiştir. Ayrıca konu proje için bir fizibilite çalışması yapılmış ve yapılan analizler değerlendirilerek projenin karlılığı hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmaya konu projenin otel geliştirme sürecinin evrelerine göre yapılan incelemesi sonucunda gayrimenkul yatırım aracı olarak otel geliştirme sürecinin başarılı olmasını etkileyebilecek faktörler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study hotel investments have been investigated as a real estate investment tool. The evolution of hotel industry in the world and in Turkey was explained in addition to the real estate development process and the evolution of real estate development in Turkey. The stages of hotel development have been analyzed in relation to the players of the industry. In addition, the main differences of the hotel development process were presented compared to the other real estate development types. The stages of ?Sütlüce Hotel Project? development process were examined as a hotel development case study. Furthermore, a feasibility study was run and profitability assessments were made according to the data analyzed. The factors that can be effective on the success of a hotel development process are discussed due to the analysis of the stages of the process.