Balanced Scorecard performans yönetim sistemi ile halka arz sonrası performans analizi ve bir uygulama: BİST'da işlem gören gıda perakende sektöründe yer alan şirketlerin performans analizi
Post public offering performance analysis with Balanced Scorecard performance management system and an application: Performance analysis of publicly traded companies in the food retail industry
  1. Tez No: 385812
  2. Yazar: ZÜHAL ALBENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÜMİT HACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Perakende sektörü, Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olmasına rağmen, halka arz olmuş ve borsada işlem gören perakende şirketi sayısı oldukça azdır. Bunun nedenlerinin incelenmesi farklı bir araştırma konusu olmakla birlikte, kurumsal performansın, nedenlerden biri olabileceği varsayılmış ve halka arzın gıda perakende sektöründe yer alan şirketlerin kurumsal performanslarına etkisi incelenmiştir. Literatür taramasında elde edilen tüm performans değerleme modelleri incelenmiş, farklı boyutlardaki performans kriterlerinin ölçümünde ve kriterlerin birbirleriyle ilişkilendirilmesinde en etkin yöntemlerden birinin Balanced Scorecard olduğu tespit edilmiş, çalışmada kullanılmak üzere BSC Performans Değerleme modeli seçilmiştir. Bu çalışmanın amacı, halka arz ve borsada işlem görmenin, gıda perakende sektöründe yer alan şirketlerin kurumsal performanslarına olan etkisini ortaya çıkararak, sektöre ışık tutmaktır. Yapılan literatür taramasında bu yönde yapılmış bir çalışmaya rastlanmamıştır. Dolayısıyla bu çalışma ana kaynak niteliğindedir. Araştırmanın modeli, 2005 – 2013 yılları arasında halka arz olan ve borsada işlem gören, gıda perakende sektöründe yer alan beş şirketin, halka arz öncesi ve halka arz sonrası bağımsız denetimden geçmiş, faaliyet ve finansal raporlarında yer alan verilerin, BSC performans değerlendirme modeli kullanılarak analiz edilmesi üzerine kurgulanmıştır. Çalışmanın sonucunda halka arzın, elde edilen bulgular ve değerlendirmeler ışığında, gerekli alt yapı çalışmalarının yapılması ve halka arz gereklerinin yerine getirilmesi sonucunda, şirketlerin kurumsal performanslarına olumlu etki sağladığı tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Finansal Piyasalar, Halka Arz, Performans Yönetimi,Balanced Scorecard, Halka Arzın Şirket Performansına Etkisi
Özet (Çeviri)
Although the retail industry is one of the leading sectors, the number companies which are publicly offered and traded at the exchange is scarce. Although the study of the reasons for this is another subject of research, corporate performance is assumed to be one of these reasons and the effect of public offering on the corporate performances of the companies present in the food sector has been studied. All models of performance evaluation obtained by the literature reviews have been studied and Balanced Scorecard has been determined to be one of the most effective methods in the measurement of multi-dimensional performance criteria and the association of the criteria with each other and BSC Performance Evaluation model has been chosen to be used in this study. The aim of this study is to enlighten the sector by setting forth the effect of public offering and trade at the exchange on the corporate performances of companies within the food sector. No study likewise has been encountered during the literature review. Therefore this study serves as a main source. The research model predicates on the analysis of the data in the activity and financial reports of five companies publicly offered and traded at the exchange which have undergone independent audits pre and post public offering, by utilizing the BSC performance evaluation model. As a result of the study, in the event of carrying out required infrastructure works and meeting the requirements of the public offering, the positive effect of public offerings on corporate performances of companies has been ascertained in the light of acquired findings and evaluations. Management, Balanced Scorecard, Effect of Public Offering on Company Performance