Organizasyonel çeşitlenme ve etki eden faktörler
Organizational diversification and its determinants
  1. Tez No: 251947
  2. Yazar: EMRE GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma kapsamında, literatürde yaygın olarak sözü geçen ikisi ürün çeşitlenme ve biri de uluslar arası çeşitlenme olmak üzere üç farklı çeşitlenme ölçümü kullanılarak, Türkiye'de ?Metal Eşya, Makine ve Gereç Yapım? ve ?Taş ve Toprağa Dayalı Sanayi? sektörlerinde faaliyet gösteren 37 firmanın 2001-2005 yılları arasındaki çeşitlenme dereceleri ölçülmüştür. Ürün çeşitlenmesi için nicel ölçüm yöntemleri olan Herfindahl endeksi ve Entropi endeksi kullanılmıştır. Uluslar arası çeşitlenme derecesini belirlemek için de ?yurtdışı satışlarının toplam satışlar içindeki payı? kullanılmıştır. Yapılan bu çalışmada firmaların hem ürün hem de uluslar arası çeşitlenmesine hangi faktörlerin, nasıl etkilediği araştırılmıştır. Ayrıca firmanın karlılığının çeşitlenme kararını nasıl etkilediği de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the scope of the study the extent of the diversifications of 37 companies operating in the ?Manufacture Of Fabricated Metal Products, Machinery and Equipment? and ?Manufacture Of Non-Metallic Mineral Products? areas between the years 2001 and 2005 have been measured by utilizing three different diversification measurements, two types being mentioned as product diversification and one type as international diversification in the literature. For product diversification the quantitative tecniques, Herfindahl and entropy indices, have been employed. For the international diversification scope assesment ?the share of the foreign sales in the total sales?? has been used. In this study it has been investigated which factors and in what manner may affect the product and international diversification of companies. Additionally, it has been analyzed how the profitability of a company may influence the corporate diversification decisions.