İnşaat projelerinde gecikme analizi
Delay analysis in construction project
- Tez No: 251956
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATTİLA DİKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
İnşaat projelerinde gecikme analizi uygulamaları, kendine özgü karmaşık bir yapı içerisinde yürütülen bu sektörün kontrol edilebilme çalışmalarında önemli rol oynamaktadır. Birçok düzensizlik ve bilinmezliğin içerisinde yaşayan bir mekanizma olarak gelişen inşaat sürecinde gecikmelerin meydana gelmesi sıklıkla karşılaşılan bir gerçektir. Düzensiz yapı içerisinde ortaya çıkan bu gecikme unsurlarının sorumluluk tespitinin yapılamaması mevcut yaşanan sürecin daha karmaşık ve çözülemez bir hale gelmesine neden olmaktadır. Meydana gelen bu gecikmelerin değerlendirilip doğru ve güvenilir sorumluluk analizlerinin tepsi edilmesi, süreç içerisindeki katılımcıları motive ederek karşılıklı güven ilişkisi içerisinde çalışmaların daha etkin ve verimli yürütülmesini sağlayacaktır. İnşaat sektörünün profesyonelleşme çalışmaları kapsamında birçok bilinmeyen risk unsuru varlığında yürütülen bu sürecin standartlaştırılması sağlanarak, uygulamaların kontrol edilebilir bir hale getirilmesi amaçlanmaktadır. Gecikme analizi uygulamaları, süreç içerisindeki risk unsurlarının sorumluluk çözümlemesini gerçekleştirmesiyle sektörün kontrol edilebilme ve standartlaştırılma sürecine katkıda bulunacaktır. Geleneksel yönetim tarzı içerisinde risk unsurlarının gerçekleşme durumlarında meydana gelecek kayıplardan korunmak için projenin maliyeti içerisinde ek artışlarda bulunularak alınan tedbir şekli, toplam inşaat maliyetlerinin artmasına neden olmaktadır. Fakat profesyonel yönetim uygulamaları kapsamında gecikme analiz tekniklerinin geliştirilmesiyle proje sürecinde gerçekleşebilecek olası risk unsurları, ön maliyet artışlarına gerek kalmadan proje sürecinde değerlendirilebilir. Bu durum rekabetçi ortamı güçlendirerek proje ön maliyetlerinin düşürülmesine neden olmakta ve böylece inşaat sektörünün gelişmesine katkıda bulunmaktadır.Çalışma kapsamında; gecikmelerin tespiti ve sorumluluk analizleri tanımlanmış, analiz teknikleri incelenip karşılıklı kıyaslamalar yapılarak proje içerisindeki seçim ölçütleri değerlendirilmiş, örnek bir uygulama ele alınarak gecikme analiz teknikleri tartışılmış ve analiz yapacak proje yürütücüleri için bir yol haritası tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Delay analysis applications in construction projects play an important role in controlling processes of construction sector, which is distinctive and complicated. Delays are frequently encountered facts in construction projects that take place in a medium with manifold irregularity and obscurities. Failure in execution of responsibility analysis of delays may contribute to the complicatedness and insolubility in the existing process that occurs in a complicated structure. The ability to perform an appropriate and reliable determination of responsibility analysis with evaluation of delays, and making of the necessary examinations, would motive the participants in the process and provide the execution of more efficient and effective works in a mutual trust relationship. It is seen that, on the scope of professionalizing attempts of the construction sector, the construction process is aimed to be made more controllable by standardizing of the process that is executed under the existence of many risk factors. Delay analysis applications will contribute to this controllability and standardizing process by provision of responsibility distribution of risk factors in the sector. In conventional administration approach, additional increases are conducted to the project cost to be protected from the losses caused by possible realization of risk agents. However in professional administration, thanks to improvement of delay analysis methods, possible risk agents to occur through the project process can be detected through the process instead of their conduction to anticipated costs in advance. This occasion allows to lowering of the anticipated costs, thus enhances the competitive market and finally helps the construction sector develop.In the content of this study, delays have been sorted according to responsibility determination, selection criteria in the project have been evaluated by examining the analysis techniques with reciprocal comparisons, the kind of roadmap to be followed has been studied and a case study approached with the mentioned roadmap is dealt and its delay analysis techniques have been researched.