Modification of polycarbonate surfaces via UV curable sol gel method
Polikarbonat yüzeylerin UV ışınlarıyla sertleştirilen sol jel metodu ile modifikasyonu
  1. Tez No: 252028
  2. Yazar: TAYYİBE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA GÜNGÖR, PROF.DR. AYŞEN ÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çevre ve halk sağlığı kuruluşları, kaplama endüstrisinde çok düşük ya da sıfır uçucu organik emisyona sahip kaplama ürünleri geliştirmeleri ve üretmeleri konusunda büyük baskılar uygulamaktadır. Bu baskılar ve 1970'ler de ortaya çıkan petrole dayalı enerji sorunlarının etkisiyle farklı boyut kazanmış ve kaplama endüstrisinde yeni tekniklerin geliştirilmesine neden olmuştur. Bu gelişmelerden en önemlisi şüphesiz ki UV ışınları ile sertleşebilen kaplamaların üretilmesidir. UV ışınları ile sertleşebilen kaplamalar %100 katı içeriğine sahip, daha düşük enerji tüketimine neden olan, daha kaliteli ve en önemlisi çevre dostu kaplamalardır. Bu tür kaplamaların Pazar payı uluslararası çevre korunması antlaşmalarının da etkisi ile her yıl %5-7 oranında artmaktadır. Sol-jel yöntemi, metal-alkoksitlerin hidroliz ve kondenzasyonu ile bir inorganik ağ oluşturulması, ardından inorganik bağın bağlı olduğu polimerize olabilen grupların termal ya da yüksek enerjili ışıma yardımıyla reaksiyon vermesine dayanır. Organik polimer kaplamalarla kıyaslandığında, hibrit sol-jel filmleri yüksek kimyasal ve mekanik dayanıklılık, yüksek optik özellikler, farklı kaplama yüzeylerine karşı daha iyi uyumluluk gösterirler. Bunların dışında hibrit malzemeler düşük su absorbsiyonu ve su buharı geçirgenliğine de sahiptirler. Bu çalışmada, UV-ışınları ile sertleşebilen üretan modifiye epoksi akrilat (UMEA) oligomeri sentezlenecektir. Farklı modifikasyon derecesine sahip UMEA oligomeri, akrilat ve foto başlatıcı ile formülasyonlar hazırlanacaktır. Hazırlanan formülasyon polikarbonat yüzeyler üzerine kaplanarak UV lamba altında sertleştirilecektir. Polikarbonatın yüzey özelliklerinin dış etkilere karşı iyileştirilmesi sağlanacaktır
Özet (Çeviri)
Environment and public health concerns have forced the coating industry to develop and produce coating products with low or zero volatile organic compound (VOC) emissions. These constraints and energy problems leaning against petroleum that occurred in 1970?; caused development is the production of curable coatings. UV curable coatings have %100 solid content, lower energy consumption, better quality skills and cause less environmental pollution. With the effect of international environment protection deals, market of these kind of coating is being increased %5- 7 in each year. Sol-gel method depends on, formation of inorganic network with hydrolysis and condensation of metal alkoxides followed by a reactionof polymerisable groups on inorganic network with thermal or high energy radiation. Compared with polymer coatings, the hybrid sol-gel films also manifest some advantages such as low optical propagation loss, high chemical and mechanical stabilities as well as good compability with different surfaces to be coated. Besides that hybrid materials have low water absorption and vapor permeability. In this study, UV curable urethane modified epoxy acrylate oligomer (UMEA) will be synthesized. Formulations that containing UMEA which was modified in different ratio, acrylate and photoinitiator will be prepared. These samples will be cured under UV light.By coating this formulation on polycarbonate, it?s surface properties will be improved against external effects.