Electrolyte effect on the capacitance of electropolimerized nanostructures of (3,4-propylenedioxythiophene) derivatives
Nanoyapıda elektropolimerize (3,4-propilendioksitiyofen) türevlerinin kapasitansına elektrolit etkisi
  1. Tez No: 252092
  2. Yazar: SATİYE ESRA ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. SEZAİ SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada 3,4-(propilendioksitiyofen) in türevleri döngülü voltametri ile TKFME (Tek karbon fiber mikroelektrot) üzerine kaplanmış, polimerlerin karakterizasyonu, yüzey özellikleri ve elektriksel empedans özellikleri araştırılmıştır.Empedans ölçüm sonuçları irdelenerek elektrokimyasal olarak kaplanan elektrotun yüzey özelliklerinin kapasitif özelliklere yansıması incelenmiştir.TKFME/Polimer film/Elektrolit sisteminde elektrokimyasal parametreler empedans değerleri her bir elektrolit için saptanarak eşdeğer devre modellemesi yapılmış ve elde edilen bileşenlerin (çözelti resistansı,çift katman kapasitans vb.) denel sonuçlarla uyumluluğu test edilmiştir. İyi bir korelasyon elde edilmiştir. Elde edilen sonuçların belirli bir artma ve belirli bir azalma içinde olmalarından ötürü açıklanmıştır.Ayrıca değişik elektrolit çözeltisinin yüzey morfolojisine etkisi gözlenmiş ve kapasitans değerleriyle ilişki kurulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study electropolymerization process was performed for 3,4-(propylenedioxythiophene) derivatives in different electrolyte solutions on single carbon fiber microelectrode by cylic voltammetry.By evaluating the results of Electrochemical Impedance Spectroscopic measurements of PProDOT and its derivatives which were coated electrochemically in different electrolyte solutions , the effects of the coating surface morphology on capacitive behaviors of these polymers were investigated.The electrochemical parameters of the SCFME/Polymer film / Electrolyte system was evaluated. Equivalent electrical circuit model and variation of the solution resistance, double layer capacitance values of the PProDOT, PProDOT-Bz, PProDOT-Bz2 films, were discussed .The impedance values obtained were fitted to the equivalent circuit models and these findings were compared with experimental results.Furthermore morphology of coatings for different electrolyte solutions was studied. The SEM pictures show a pronounced difference in the surface morphology by differing electrolyte solutions.