Determinants of knowledge transfer from foreign direct investments to local supplier firms: The case of Turkish automotive industry
Doğrudan yabancı yatırımlardan yerel tedarikçi firmalara bilgi transferini belirleyici faktörler: Türk otomotiv sanayii örneği
- Tez No: 252157
- Danışmanlar: PROF. DR. HACER ANSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 299
Özet
Doğrudan Yabancı Yatırım (DYY) literatüründe, doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının az gelişmiş ülkeler için üst düzey teknoloji bilgisinin transferinin sağlanması ve ulusal teknolojik yetkinliklerin artırılmasında kritik önem taşıdığı vurgulanmaktadır. Buna karşın, farklı ülkeler bağlamında yapılan geçmiş çalışmalar, üst düzey teknoloji bilgisinin transferinin DYY akışının doğal bir sonucu olmadığını ve ?kendiliğinden? gerçekleşmediğini ortaya koymaktadır. Gerekli yerel koşulların ve yetkinliklerin olmadığı durumlarda, DYY'den teknoloji bilgisinin transferi sağlanamadığı gibi DYY'nin ev sahibi ülkeye uzun dönemli etkilerinin de beklendiğinin aksine olumsuz olduğu gözlemlenmiştir. Bu tez çalışması, çok uluslu şirketlerin (ÇUŞ) yabancı şubeleri ile yerel şirketler arasındaki tedarikçi-müşteri ilişkilerinde bilgi transferinin gerçekleşmesini etkileyen faktörlerin araştırılmasını amaçlamaktadır. Çalışmanın araştırma yöntemi olarak, yerel sermayeli parça ve sistem tedarikçisi 7 firma ve otomotiv üreticisi 7 farklı CUŞ'un yabancı şubeleriyle yapılan vaka çalışmaları ve derinlemesine mülakatlar kullanılmıştır. Vaka analizlerinin sonuçları, yerel tedarikçi firmaların üretim, inovasyon ve bilgiyi özümseyebilme yetkinliklerinin, ÇUŞ'ların yabancı şubeleri ile aralarındaki bilgi transferinin içeriğini, yoğunluğunu ve bilgi transferi kanallarını önemli ölçüde etkilediğini ortaya koymuştur. Benzer şekilde, yabancı şubelerin inovasyon yetkinliklerinin, ÇUŞ içerisindeki stratejik rollerinin ve konumlarının da yerel şirketlerle olan bilgi transferi süreçlerine etkileri olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In Foreign Direct Investment (FDI) literature, it is commonly emphasized that the FDIs to developing countries is critical for the transfer of advanced technological knowledge and upgrading national technological capabilities. However, previous studies in different country contexts showed that transfer of advanced technological knowledge is not an automatic outcome of the FDI inflow. It was observed that where the neccessary local conditions and capabilities were lacking, the transfer of technological knowledge from FDIs did not occur, and on the contrary to what was expected, the long-term effects of FDIs to the host countries have been negative. This thesis aims to explore the determinants of the knowledge transfer from the foreign affiliates of multinational corporations (MNCs) to local firms in supplier-buyer relationships. Case studies and in-depth interviews with 7 local supplier firms and 7 foreign affiliates of MNCs were used as the methodological tools in this research. Findings of case studies showed that the production and innovation capabilities and absorptive capacities of local firms affect significantly the content, intensity and channels of knowledge transfer from foreign affiliates of MNCs. Similarly, the innovation capabilities of foreign affiliates, their strategic roles and positions in MNCs have significant effects on knowledge transfer processes to local firms.