Kulaklar ve beyin-sapının ilgili nükleuslarından oluşan işitsel alt-sistemin elektrodinamiği: ABR ve FFR potansiyellerinden elde edilen genlik-frekans karakteristikleri
  1. Tez No: 25221
  2. Yazar: HACER ERAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PEKCAN UNGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
m ÖZET Kulaklar ve beyin-sapı işitsel nükleuslarını kapsayan işitsel alt-sistem, ani klik ya da sürekli saf ses uyarılarına sırasıyla, ABR ve FFR olarak bilinen elektroensefalografik potansiyellerle yanıt vermektedir. Bu tez çalışmasında bir sistem yaklaşımı uygulanmış olup, bu potansiyellerin, söz konusu işitsel alt-sistemin geçici (transient) ve sürekli-hal (steady-state) yanıtları olarak değerlendirilmesi suretiyle bu alt-sistem için bulunabilen iki tür frekans karakteristiği karşılaştırılmıştır. Ele alınan işitsel alt- sistemin dinamiği hakkında bilinenlere katkıda bulunabilmek' amacıyla, bu eğriler arasındaki farklılıkların hangi nedenlerden kaynaklanabileceği ve, işitme sisteminin periferal ve merkezi yapılarında yer aldığı bilinen nonlineer davranışların bu bağlamdaki rolü tartışılmıştır. Yanıtların kaydı için, 2-3 kg ağırlığında, yetişkin dönemdeki 7 dişi kedi kullanılmıştır. Bipolar hazırlanmış kronik elektrotlar, stereotaksik ameliyat tekniği ile kedilerin sağ ve sol colliculus inferior'lanna yerleştirilmiş, vertekslerine ise vida-elektrotlar tutturulmuştur. Kayıtlar, verteks ve Cl'daki elektrotlar ile ense kasnıdaki topraklanmış elektrot arasından alınmıştır. Deney süresince kulakların ses kaynağına göre aynı konumda kalabilmesi amacıyla, kediler anestezi altında tutulmuşlardır. Test deneyleri kapsamında, anestezi verildikten sonraki değişik zamanlarda FFR ve ABR potansiyelleri kaydedilmek suretiyle, anestezi derinliğine bağlı olarak yanıt potansiyellerinin kararlı durumda kalabildiği koşullar belirlenmiş ve daha sonraki kayıtlar bu koşullarda alınmıştır. FFR potansiyelleri 100 Hz ile 3500 Hz arasındaki 32 değişik frekanslı sinüzoidal ses uyarısı ile kaydedilmiştir. ABR potansiyellerinin uyarılması içinse, 0.1 ms genişlikteki pulslarla elde edilen klikler, 250 ya da 1000 ms'lik aralıklarında verilmişlerdir. Bu ses uyanlarının verilmesi için, biri hortumlu, diğeri ise açık-alan olmak üzere iki tip uyan sistemi kullanılmıştır. 700 Hz'in üstündeki saf seslerle kaydedilen FFR potansiyellerinin uyan frekansında sinüzoidal bir dalga şekline sahip olmasına karşın, daha alçak frekanslarda uyarılan yanıtların uyan frekanslarının harmoniklerinde de bileşenler içerdiği görülmüştür. Verteks kayıtlarında, alçak ve yüksek frekans bölgelerindeki yanıtların genlikleri arasında belirgin bir fark gözlenmezken, derin merkezlerden alman kayıtlarda, elektrodun ucunun bulunduğu yere bağlı olarak, 100 katma kadar varabilen oranlarda genlik farklılıkları bulunabilmektedir. ABR potansiyelleri, literatürde tanımlandığı gibi, birbirini izleyen 5 pozitif dalgadan oluşmaktadır. VertekstenIV kaydedilen ABR potansiyellerine ait dalgaların genlikleri arasında ancak küçük farklar bulunurken, Cl'dan kaydedilmiş ABR'leri oluşturan dalgalar arasında çok büyük genlik f arkları gözlenebilmektedir. CI elektrodunun, bu nükleusdan daha aşağıdaki merkezleri içeren alt-sistem için bir çıkış olabileceği, ancak kayıt elektrodunun ucu O'nın herhangi bir yerinde olabileceğinden, beyin-sapındaki işitme sisteminin tümü için bir çıkış sayılmaması gerektiği ortaya çıkmıştır. Verteks elektrodu ise, beyin-sapındaki işitme merkezlerinin hepsine uzak olduğundan, bu elektrottan yapılan kayıtlarda, işitsel beyin-sapı nükleuslarından herhangi birisinin elektriksel aktivitesine pirim tanınmadığı, eşit ağırlıkta uzak-alan potansiyeli oluştuğu ve bu nedenle, verteks elektrodundan, beyin-sapındaki bütün işitsel nükleuslann yanıtlarım içeren bir çıkış olarak yararlanılabileceği görülmüştür. FFR ve ABR potansiyellerinden hesaplanan genlik-frekans karakteristikleri ana hatlarıyla birbirlerine benzemektedirler. Genel olarak, her İM yöntemle de elde edilen karakteristiklerde 200 Hz, 800 Hz ve 1200 Hz civarında genlik maksimumları gözlenmektedir. Bu karakteristikler arasındaki farklılıkların ise, iki ana nedenden kaynaklanabileceği düşünülmüştür. Bu nedenlerden birisi, ABR potansiyellerini uyaran klik sesinin ele aldığımız sistemi uyaracak ideal bir impuls olmaması, ikinci neden ise, bu uyarıya yanıt veren sistemin büyük ölçüde nonlineer olmasıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The auditory sub-system which is comprised of the ears and the brain-stem auditory nuclei produces electroencephalographic potentials in response to click or pure tone stimuli, and these potentials are known as ABR and FFR, respectively. In this study, a system approach was used, and these potentials were evaulated as the transient and steady-state responses of the sub-system in question, and the amplitude-frequency characteristics computed from these two responses were compared. With the aim of contributing to what is known about the dynamics of this sub-system, possible sources of the differences between these two characteristics were discussed in connection with the nonlinear behavior that are known to exist in the peripheral as well as in the central structures of the auditory system. To record these responses 7 adult female cats, each being 2-3 kg in weight, were used. Bipolar electrodes were implanted chronically to the right and left colliculi inferior and a screw-electrode was attached to the vertex and another electrode in the neck-muscle, which was grounded, was used as the reference. In order to keep the position of the ears with respect to the sound source unchanged, the cats were kept anesthetisied throughout the experiment. In the test experiments, in order to determine the conditions at which the ABR and FFR remained stable, measurements were taken at different times after the anesthetic was injected. In the actual experiments the recordings were made under these predetermined conditions. FFRs were recorded by using sinusoidal sound stimuli at 32 different frequencies ranging between 100-3500 Hz interval. On the other hand, click stimuli produced with pulses of 0.1 msec duration were presented at an inter-stimulus interval of either 250 msec or 1000 msec in recording the ABRs. In order to give these stimuli, two types of stimulus systems, one with two plastic tubes and the other an open-field loudspeaker, were used. The FFRs recorded with pure tones above 700 Hz had sinusoidal wave forms at stimulus frequency. On the other hand, the responses evoked with tones at lower frequencies also contained components at the harmonics of the stimulus frequency. In the vertex recordings there was no marked difference between the amplitudes of the responses in the high and low frequency region, but in the responses which were recorded from the CI the amplitudes differed up to 100 times depending on the position of the electrode tip. The ABR comprised of 5 successive positive waves asVI was defined in the literature. There were only slight differences between the amplitudes of the ABR waves recorded from the vertex, but on the other hand, much greater differences were observed between the wave amplitudes of the ABRs from the CI. It has been found out that the CI electrode could have been an output for the sub system which includes the centers below the CI; but since the tip of the electrode could have been anywhere within the CI, it must not be considered as an output for the whole auditory system in the brain-stem. On the contrary, we'-have seen that the vertex electrode can be used as an output which includes the responses of the auditory nuclei of the brain-stem, because it is located faraway from all these nuclei and hence their electrical activities create equally-weighted far-field potentials at the tip of this electrode. The amplitude-frequency characteristics which were determined from FFR and ABR resembled each other in main outline. In general, both characteristics displayed amplitude maxima at frequencies around 200 Hz, 800 Hz and 1200 Hz. We concluded that there are two main reasons for the observed differences between these two curves. First, the click sound which elicited the ABRs may not be considered as an ideal impulse stimulating the system studied; and secondly, the system F©şFes«®dİHg*to this stimulus is highly nonlinear. j^onMiVia