Sağlıklı bireyler ve migren hastalığı tanısı almış bireylerin masking level difference test sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of masking level difference test results of healthy individuals and individuals diagnosed with migraine disease
  1. Tez No: 876108
  2. Yazar: ŞEYDA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİYE HORASANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Uluslararası Baş Ağrısı Sınıflandırması tarafından belirtilen primer baş ağrılarından biri olan migren, görme bozukluğuyla ilişkili başın tek taraflı veya iki taraflı pulsatil ağrı ile karakterize edilen fonofobi, fotofobi, bulantı, kusma ile karakterize primer nörovasküler disfonksiyon hastalığı olarak da bilinmektedir. Monaural ve binaural olarak verilen sinyal ve binaural olarak verilen gürültü varlığında kulaklar arası faz farkının oluşmasından yararlanılarak tanıma ve algılama yeteneğinin gelişmesi, masking level difference (MLD) tanısını oluşturmaktadır. MLD, santral işitsel işlemleme sisteminin değerlendirilmesinde kullanılan binaural etkileşim testlerinden en hassas testi olarak bilinmektedir ve beyin sapı disfonksiyonlarına karşı MLD'nin duyarlı olduğu belirtilmiştir. Test uygulamasında genellikle 500 Hz sinyal frekansı kullanılmaktadır ancak test için verimli aralık olan alçak frekans bölgesi için ve migren hastası bireylerin MLD test sonuçları hakkında ülkemizde yeterli kaynak bulunmamaktadır. Çalışmada sağlıklı bireyler ve migren hastalığı tanısı almış bireylerin MLD test sonuçlarının karşılaştırılması ve MLD test sonuçlarını migren hastası bireylerde ayırıcı tanı olarak kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 18-45 yaş arası her grupta 32 birey olmak üzere toplamda 64 kişi dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan katılımcılara saf ses odyometri değerlendirilmeleri ve akustik immitansmetrik ölçümleri ve MLD testi uygulanmıştır. Dar bant maskeleyici gürültü kullanılarak 125, 500 ve 750 Hz uyaran frekansları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Migraine, one of the primary headaches specified by the International Headache Classification, is phonophobia, photophobia, nausea, characterized by unilateral or bilateral pulsatile pain of the head associated with visual impairment, it is also known as primary neurovascular dysfunction disease characterized by vomiting. The development of the ability to recognize and perceive using the formation of inter-ear phase difference in the presence of signal and binaural sound given as monaural and binaural is a diagnosis of masking level differentiation (MLD). MLD is known to be the most sensitive test of binaural interaction tests used in the evaluation of the central auditory processing system, and it has been noted that MLD is sensitive to brain stem dysfunctions. The test application usually uses a 500 Hz signal frequency, but there are not enough resources for the low frequency region, which is the efficient range for testing, and about the MLD test results of migraine sufferers. In the study, it was aimed to compare the MLD test results of healthy individuals and individuals diagnosed with migraine disease and to evaluate the MLD test results as a differential diagnosis in individuals with migraine. In each group aged 18-45, a total of 32 individuals were included in the study. Participants who provided the criteria for inclusion in the study were evaluated with pure sound audiometry and acoustic immitansmetric measurements and MLD testing. Using narrow band masking noise, the stimulus frequencies of 125, 500 and 750 Hz were evaluated.