The interactions between life styles, expectations and furniture design: Case study on IKEA
Mobilya tasarımı, yaşam biçimi ve beklentiler arasındaki etkileşim: İKEA üzerine örnek bir çalışma
- Tez No: 252264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER ERKARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, İç Mimari ve Dekorasyon, Industrial Design, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Değişen ekonomik şartlar ve sanayi'nin hızlı değişimi, toplumsal yapıları yeniden şekillendirmiştir ve kentleşme sürecini yakından etkilemiştir. Kapitalizmin de etkisiyle sosyal sınıflar belirginleşmiştir. Bu durum modern kentlerin gelişmesinde önemli bir rol oynamıştır. Sosyal sınıfların yaşam biçimleri, zevk ve beğenileri onların tüketim alışkanlıkları üzerinde etkili olmuştur. İçinde bulundukları sosyal sınıfın gereklerine göre davranmaya ve bir üründen beklentilerini bu sosyal sınıfın beklentilerini karşılayacak şekilde oluşturmaya başlamışlardır. Daha önceleri insanlar geniş, ferah mekanlarda diğer aile bireyleri ile bir arada yaşarken, şimdilerde sosyal şartlar onları daha küçük ve daha kullanışlı mekanlarda yaşamaya itmiştir. Yaşam alanlarının küçülmesi ürün tercihlerini etkilemiş ve ürünlerin tercihlerinde gösteriş ve şaşadan uzak, daha kullanışlı, ekonomik ve sağlam yani belirli tasarım kriterlerine uyan ürün özellikleri ön plana çıkmıştır. Bu istekleri karşılayan tasarım özelliklerine sahip ürünler tüketiciler tarafından daha çok rağbet görmektedir.Bu tezin asıl amacı sosyal sınıflara ve yaşam biçimlerine göre tüketicilerin tercihlerinin nasıl şekillendiği, bir ürünü satın alırken hangi tasarım özelliklerinin ön planda olduğunu göstermeyi amaçlamaktadır. Bunu yaparken de IKEA markası ve ürünleri örnek olay olarak incelenmiştir. IKEA müşterilerinin tercihlerini belirlemek için anket çalışması yapılmıştır. Tez beş bölümden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Changing economic conditions and rapid industrial changes have reshaped social structures and closely affected the process of urbanization. With the impact of capitalism, social classes have become more evident. This situation have played important role on the development of modern cities. Lifestyles, enjoyments and likes of social classes have become influential on their habits of consumption. They started to behave in a way required by their social classes in which they are and expect from a product what their social class requires them to do. While people used to live with the other members of the family in large and comfortable places altogether in the past, social conditions have forced them to live in smaller and more practical places recently. Being smaller, their living environment has affected their choice of products ads in choosing the products, features of products that are far away from floweriness and effulgence but more practical, economical; in other words, that comply with specific designing criteria have been fore grounded. The products with these designing features that meet these demands are much more preferred.The aim of this dissertation is to show how the preferences of the consumers are shaped by their social classes and lifestyles and what designing features is foreground while buying any product. While doing this, brand name called IKEA and its products are studied as a sample case. A survey is conducted in order to determine the preferences of IKEA?s customers. The dissertation consists of five chapters.