Integrated approach to whey utilization through natural zeolite adsorption/desorption and fermentation
Tümleşik bir yaklaşımla peyniraltı suyunun doğal zeolitle adsorpsiyon/desorpsiyon ve fermantasyon yöntemleri ile değerlendirilmesi
- Tez No: 252266
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜLKÜ, PROF. DR. ŞEBNEM HARSA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmada, klinoptilolitçe zengin doğal zeolitlerin peynir suyu proteinlerinin adsorpsiyonunda ve desorpsiyonunda ve laktoz kaynağı olan peynir suyunun laktik asite biyolojik dönüşümü sırasında kullanımı incelenmiştir. Türkiye`nin doğal zeolit rezervlerinin ve peynir üretiminin yan ürünü olan peynir suyunun katma değeri yüksek bir kimyasalın eldesinde kullanılma ihtimali, ekonomik ve çevresel açıdan önemlidir.75-150 µm parçacık aralığında doğal zeolitler hazırlanmış ve karakterize edilmiştir. Sulu protein çözeltisi, peynir suyu tozu çözeltisi ve peynir suyu, doğal zeolitler ve alüminyumu uzaklaştırılmış zeolitlerle işleme sokulmuştur. Kesikli adsorpsiyon çalışmaları gerçekleştirilmiş ve tutma verileri toplanmıştır. Denge adsorpsiyon izotermleri Langmuir ve Freundlich izotermleri açısından analiz edilmiştir. Langmuir izotermi deneysel verilere daha iyi uymuştur. Dahası adsorpsiyon çalışmasında; sıcaklık, başlangıç tutunan madde konsantrasyonu, katı/sıvı oranı, karıştırma hızı, pH, parçacık boyutu ve dealümimasyon etkileri çalışılmıştır. Adsorpsiyon mekanizması, adsorpsiyon kinetik modelleri ile analiz edilmiş, partikül boyutu ve karıştırma hızına bağlı olarak dış film difüzyonu, yüzey difüzyonu ve yüzey reaksiyonu, mekanizma belirleyici basamaklar olarak bulunmuştur.Doğal zeolitlerin pH, fermantasyon ortamı element içeriği ve laktoz-laktik asit`e yönelik adsorpsiyon eğilimi üzerine etkileri incelenmiş ve sonuçlar sentetik olanlarla karşılaştırılmıştır. Doğal zeolitlerin fermantasyon için hesaplı bir alternatif element kaynağı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the usage of clinoptilolite rich natural zeolites in the recovery of whey proteins by adsorption/desorption, and in the bioconversion of whey, lactose source, to lactic acid were investigated. The possibility for the utilization of natural zeolite deposits of Turkey; and whey, by-product of cheese manufacturing, in the production of high value added chemicals is important from both economical and environmental concerns.Natural zeolites with a particle size range of 75-150 µm were prepared and characterized. Aqueous protein solution, whey powder solution and whey were treated with the natural zeolites and dealuminated zeolites. Batch adsorption studies were performed and uptake data were collected. Equilibrium adsorption isotherms were analysed by Langmuir and Freundlich isotherms. Langmuir isotherm fits the experimental data better. Furthermore, experiments were conducted to see the effects of temperature, initial adsorbate concentration, solid/liquid ratio, agitation speed, pH, particle size and dealumination in adsorption process. The adsorption mechanism was analysed with adsorption kinetics models; and considering the effects of particle size, agitation speed and temperature external film diffusion, surface diffusion and surface reaction were found as effective.The effects of the natural zeolite on the pH, elemental composition and the adsorption tendency of the lactose-lactic acid in the fermentation media were also investigated; and the results were compared with the sythetic ones. Natural zeolites were found as an alternative inexpensive mineral source for the fermentation.