Lumbal bölge patolojilerinde halk sağlığı eğitimi
- Tez No: 25230
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KAYIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Lumbal bölge patolojileri oldukça sık görülen bir sağlık sorunudur. Ağrı ve hareket limitasyonu ile günlük yaşamdaki bağımsızlığı önemli ölçüde etkilemektedir. Hastanın bağımsızlığa kavuşması ve yeniden eski aktif yaşantısına döndürülebilmesi için ilaç, cerrahi, fizyoterapi ve rehabilitasyon gibi çok yönlü tedavi yöntemlerine gereksinim vardır. Bu tür tedavi yöntemlerinin yanısıra, kişilerin bel sağlığı konusunda bilinçlendirilmesini sağlayıcı ve koruyucu yaklaşımları içeren halk sağlığı eğitim programlarının geliştirilmesi gerekmektedir. Lumbal bölge patolojilerinin tedavisinde fizyoterapi ve rehabilitasyon çalışmalarının önemi eskiden beri bilinmekle beraber, gelişen toplumlarda koruyucu ve önleyici sağlık hizmetlerinin gelişmesi, halk sağlığında fizyoterapi rehabilitasyon çalışmalarının önem kazanmasına neden olmuştur. Gelişmiş ülkelerde yaygınlaştırılan halk sağlığına yönelik rehabilitasyon çalışmaları ile kişilerin hastalanmadan önce veya hastalandıktan sonra en iyi şekilde sağlıklarının korunması mümkün olabilmektedir. Lumbal bölge patolojilerinin tedavisinde kişilerin risklerden korunması, bel sağlığı yönünden bilinçlendirilmesi ve tekrarlayan bel problemlerinin önlenmesi amacıyla halk sağlığında fizyoterapi rehabilitasyon çalışmalarına öncelik verilmektedir. Halk sağlığı eğitim çalışmalarının kapsamında koruyucu fizyoterapi rehabilitasyonun önem kazanması bizi böyle bir çalışmaya yöneltmiştir. Çalışmamız Kasım 1991 - Haziran 1992 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirurji Anabilim Dalı'nda lumbal bölge patolojisi tanısı ile cerrahi operasyon uygulanan 16'sı kontrol, 12'si deney grubu olmak üzere toplam 28 olgu ile gerçekleştirilmiştir. Cerrahi operasyon sonrası ortalama birinci hafta sonunda taburcu edilen kontrol grubu olgularına ev programı verilmiş, deney grubu olguları ise bir ay süreyle doğal çevrelerinde ziyaret edilerek fizyoterapi rehabilitasyon programına devam edilmiş ve ergonomik prensipler ile kendini koruma yöntemleri tekrar edilmiştir. Çalışmamızın sonucunda, halk sağlığı eğitim programına alman deney grubu olgularının kontrol grubu olgularına göre daha başardı olduğu sap-56 tanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Lumbal pathologies are frequently a health problem. In most cases, the compliants are self-limiting, and recovery occurs within 2-3 months. The recurrence of Low Back Pain (LBP) is frequent. It is commonly recognized that, in addition to the possible physical factors, psychosocial factors are also involved in both the aetiology and prognosis of LBP. LBP is characterized with pain and motion limitation. Psychological and enviromental factors lead to the development of a“chronic pain behavior”. Most patients with chronic LBP benefit to some extent from drugs, surgical treatment and physiotherapy rehabilitation. Educational programme and community physiotherapy are popular additional treatments during chronic phase of LBP. That's why, in the treatment of patients with lumbal pathologies need community physiotherapy rehabilitation programmes. The aim of this study was to determine weather operated patients benefit from having community physiotherapy rehabilitation programmes or not. Between November 1991 - June 1992, 28 patients who operated at Hacettepe Univercity Neurosurgery Deparment were included in this study. 12 patients as experiment group, followed with community physiotherapy programme at the patients' home for a month and 16 patients as control group performed a home rehabilitation programme. After one month, both of the groups results compared with suitable statistics methods. The results showed that community physiotherapy rehabilitation programme increased functional independence status of patients' activities of daily living. In addition, the community physiotherapy rehabilitation programme increased muscle strength and endurance, walking velocity, and decreased muscle shortening. At the end of this study, we saw that the patients of the experiment group are more succesfull at their activities of daily living (p < 0.05). Finally, we decided that, in the treatment of LBP, continuing the health education and physiotherapy programme at their own environment increase their daily living activities.