Lomber bölge dejeneratif omurga ve dar kanal cerrahisinde cerrahi karar verme ve ameliyat öncesi planlamanın ameliyatta yapılanlarla ilişkisi
Surgical decision making and relationship of preoperative planning with preoperative procedures in lumbar degenerative disease and spinal stenosis
- Tez No: 267048
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN KOŞAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dejeneratif zeminde gelişen omurganın lomber bölge patolojilerinin tedavisinde cerrahi yöntemler hastanın klinik ve radyografik bulgularına göre konservatif tedavinin başarısız kaldığı durumlarda seçilebilecek bir yöntemdir.Ancak hem uygulanan cerrahi tedavi prosedürlerinin sayıca fazlalığı ve çeşitliliği hem de preop cerrahi girişim planı sırasında kullanılan parametrelerin çokluğu preop plan ile perop yapılan cerrahi girişim arasında farklılıklara yol açabilmektedir.Bu çalışma ile ilk olarak,bu olası farklılıkların istatistiksel olarak ortaya konulması sonrasında ise bu farklılığı oluşturan parametrelerin tespit edilmesi amaçlandı.Araştırmada dört farklı omurga cerrahına,cerrahlar tarafından operasyonu planlanan ve gerçekleştirilen 16 lomber dejeneratif omurga hastası ile ilgili hazırlanan anket formundaki toplam 162 soru yöneltildi.Cerrahların operasyondan önce verdikleri yanıtlar ile operasyondan sonra verdikleri yanıtlar arasındaki tutarlılık incelendi.Buna göre öncelikle tüm cerrahi seviyeler ve tüm cerrahi girişimler için cerrahların preop planladıkları ile perop uyguladıkları cerrahi girişimler arasındaki kappa tutarlılık hesaplamasına bakıldı.Sonuç güçlü tutarlılık olarak bulundu..Diskektomi,laminektomi, flavum eksizyonu ve posterior spinal enstrümentasyon girişimleri için de güçlü tutarlılık tespit edildi.Foraminotomi ve foraminektomi girişimleri içinse kappa tutarlılık sonucu orta tutarlılık olarak çıktı.Klaudikasyo ve radikülopati bulgularının cerrahi planın yapılmasında tamamen etkisiz,buna karşın manyetik rezonans görüntülemeyle yorumlanan kanalda darlık bulgusunun ise planda oldukça etkili olduğu bulundu.Son olarak lomber omurga seviyelerinden L5-S1 bölgesinin diğer lomber bölge seviyelerine göre daha tutarsız olduğu sonucuna ulaşıldı.Sonuç olarak;dejeneratif omurga cerrahisinde preop planlananla perop yapılanlar arasında farklılıklar vardır.Bu farklılıkların özellikle foraminotomi ve foraminektomi girişiminde ve bölge olarak ta L5-S1 seviyesinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Surgical treatment methods can be the preferred method of choice after failed conservative treatment in lumbar degenerative diseases according to patient?s clinical and radiographic findings.However,both diverse surgical methods described for lumbar degenerative diseases and many parameters used for preoperative planning may cause wide differences between planned and performed surgical procedures during the operations.This study was planned to statistically delineate,for the first time,the possible differences between preoperative planning and performed procedures during the operation and to describe the parameters causing these differences.In this study,four spine surgeons were asked to complete a questionnaire containing 162 questions for preoperative planning for 16 patients operated for lumbar degenerative disease. Consistency between preoperative planned and preoperative performed procedures were calculated.First,overall kappa consistency were calculated for all surgical levels and all procedures and found to be high consistency.High consistency was also found for discectomy, laminectomy,excision of flavum,and posterior spinal instrumentation.Consistency was moderate for foraminotomy and foraminectomy.Preoperative clinical findings of radiculopathy and claudication were found to have no relationship with surgical planning, whereas magnetic resonance finding of vertebral stenosis was found to have a high relationship with preoperative planning.When consistency for different lumbar levels were calculated, L5-S1 leve was found to be least consistent level.As a result,differences among preoperative planned and peroperative performed procedures were found for lumbar degenerative disease surgery.These differences were significant for foraminotomy, foraminectomy and L5-S1 level.