New water soluble phthalocyanines: Synthesis and in situ spectroelectrochemistry
Yeni suda çözünür ftalosiyaninler: Sentez ve in-situ sipektroelektrokimya
  1. Tez No: 252382
  2. Yazar: SÖNMEZ ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Suda çözünebilen serbest ftalosiyanin, 2(3), 9(10), 16(17), 23(24)-tetrakis(4-(1-naftoksi-4-sulfonik asit sodium tuzu) ftalosiyanin, NhtH2Pc ve metalli ftalosiyaninler, 2(3), 9(10), 16(17), 23(24)-tetrakis(4-(1-naftoksi-4-sulfonik asit sodium tuzu)) çinko ftalosiyanin NhtZnPc, kobalt (II) ftalosiyanin NhtCoPc ve bakır (II) ftalosiyanin NhtCuPc sentezlendi. Serbest ftalosiyanin ve çinko, kobalt ve bakır asetat tuzları ile metanol ortamında gerçekleşen kompleksleşme reaksiyonları UV-vis spektrofotometri yöntemi ile takip edildi. Bu reaksiyonlar karakteristik Q bandının görünmesi ile sonlandırıldı. Bu metotla farklı elektroaktif metal ftalosiyaninler, serbest ftalosiyanin, NhtH2Pc, üzerinden yüksek verimlerle elde edildi. UV-vis spektrofotometri ile serbest ftalosiyanin, NhtH2Pc üzerine yapılan agregasyon çalışmaları gösterdi ki NhtH2Pc molekülleri metanol-su (1:1) karışımında agregasyona uğrarken, MeOH ve DMSO gibiçözücüler ortamında monomerik formlarda bulunmaktadır. Serbest ve metalli ftalosiyaninlerin NhtH2Pc, NhtZnPc, NhtCoPc, NhtCuPc, DMSO ortamında döngülü voltametri ve in-situ spektroelektrokimya çalışmaları indirgenmiş ve yükseltgenmiş türlerin elektrot yüzeyindeki elektron transferi hakkında faydalı bilgiler sağladı. Suda çözünür NhtZnPc, NhtCoPc, NhtCuPc ftalosiyaninler sahip oldukları naftoksi-4-sulfonik asit sodyum tuzu grupları ile elektrokatalitik çalışmalarda kullanılabilecek potansiyel moleküller olabileceği görülmüştür. Ayrıca floresans aktif moleküllerle (1-naftoksi-4-sulfonik asit sodyum) modifiye edilmiş ve bu sayede suda çözünebilen ve florasans kabiliyeti artırılmış bu yeni ftolasiyninler fotodinamik terapi uygulamalarında potansiyel moleküller olarak umut vaat etmektedir.
Özet (Çeviri)
New water-soluble metal-free phthalocyanine, 2, 9, 16, 23-tetrakis(4-(1-naphthoxy-4-sulfonic acid sodium salt)) phthalocyanine, NhtH2Pc, and 2, 9, 16, 23-tetrakis(4-(1-naphthoxy-4-sulfonic acid sodium salt)) phthalocyaninato of zinc (NhtZnPc), cobalt(II) (NhtCoPc), copper (NhtCuPc) were synthesised. The complexation reaction took place between metal-free phthalocyanine, NhtH2Pc and zinc, cobalt and copper acetates were monitored by using the UV-vis spectrophotometry in methanol solution and completed by observation of main Q band in methanol solution. It was seen that the method enables us to prepare several electroactive metal Pcs by using NhtH2Pc. The aggregation study of NhtH2Pc showed that NhtH2Pc had both aggregated and nonaggregated mono phthalocyanine forms in the case of the ratio (1:1) of methanol and water while it exhibited the characteristic UV-vis absorption spectrum of monomeric phthalocyanine in methanol and DMSO. The studies of CV and in situ spectroelectrochemistry of NhtH2Pc and NhtZnPc, NhtCoPc, NhtCuPc in DMSO solution provided usufel information on the electron-transfer reactions of the reduced and oxidized species on the electrode surface. It seems that NhtCoPc, NhtCuPc having naphthoxy-4-sulfonic acid sodium salt groups on the phthalocyanine ring can be potential candidate molecules in electrocatalytic applications. It is clear that these new molecules having anionic character with naphthoxy sulfonate groups on the phthalocyanine core can be a potential candidate molecule for the application of photodynamic therapy thanks to its enhanced fluorescence and water-solubility properties.