Bazı doğal antimikrobiyal bileşiklerin Salmonella enteritidis, Escherichia coli O157:H7 ve Listeria monocytogenes üzerine etkinliğinin taze tavuk eti sisteminde incelenmesi
The investigation of some natural antimicrobial compounds on activities of Salmonella enteritidis, Escherichia coli O157:H7 and Listeria monocytogenes in fresh chicken meat systems
  1. Tez No: 252383
  2. Yazar: HARİKA ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECLA ARAN, DOÇ. DR. GÜRBÜZ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada bazı doğal antimikrobiyal maddeler (nisin, greyfurt çekirdek ekstraktı:GFSE ve sodyum laktat) ve modifiye atmosfer paketleme (MAP) yöntemi kullanarak tavuk kıyması ve formulasyonlarında patojenlerin (Salmonella enteritidis, Escherichia coli O157:H7, Listeria monocytogenes 4b) düşük ve yüksek (4 ve 10 C) sıcaklıkta kontrol altına alınması amaçlanmıştır. Antimikrobiyal maddelerin patojen bakterilere (5 log10 kob/ml) etkisi önce in-vitro test edilmiştir. Tryptic Soy Broth'da (TSB) 73-500 ppm nisinin 20 mM EDTA varlığında Salmonella enteritidis ve Escherichia coli O157:H7 üzerinde etkili olmadığı belirlenmiştir (p>0,05). Öte yandan nisin (73-500 ppm) tek başına Listeria monocytogenes üzerinde 3,44-5,22 pH aralığında, GFSE ise (60-300 ppm) 6,0 pH'da TSB'de tüm patojenlere bakterisit etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to control the growth of pathogenic bacteria (Salmonella enteritidis, Escherichia coli O157:H7, Listeria monocytogenes 4b) by using some natural antimicrobials (nisin, grapefruit seed extract:GFSE and sodium lactate) and modified atmosphere packaging (MAP) in minced chicken meat and formulations at 4 and 10 C. In the first part of study, the effects of antimicrobials against pathogens (5 log10 CFU/ml) were determined by in-vitro tests. Nisin at 73-500 ppm with 20 mM EDTA had no effect on Salmonella enteritidis and Escherichia coli in Tryptic Soy Broth (TSB). Nisin alone exhibited a strong bactericidal effect on Listeria in TSB at pH ranges between 3.44 and 5.22. GFSE at 60-300 ppm levels at pH 6.0 was bactericidal to all pathogens.