Metalosen polietilenlerle polimer nanokompozit eldesi
Preparation of polymer nanocomposite by using metallocene polyolefins
  1. Tez No: 252430
  2. Yazar: FATMA ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSELİ UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, metalosen ve geleneksel doğrusal alçak yoğunluklu polietilenin matris olduğu polimer nanokompozitler (PNK) sentezlenmiştir. Organokil nanokatkı olarak kullanılmıştır. Organokilin matrikste dağılımının iyileştirilmesi için polar grup aşılanmış polietilenler uyumlaştırıcı olarak kullanılmıştır.İki tip organokil ve bir çeşit aşı komonomeri (itakonik asit) kullanılmıştır. PNK'lar tek basamaklı eriyik karıştırma yöntemiyle çift vidalı ekstruderde hazırlanmışlardır. Ekstruzyon sırasında degredasyonun, köpekbalığı sırtı yüzey etkisinin görünmemesi ve homojenliğin sağlanması için çalışma koşulları 1600C sıcaklık, 90 dev/dak dönme kızı ve 2 dakika çevrim süresi olarak belirlendi.Polimer nanokompozit örnekleri %5 organokil ile %5, %10, %15 ve % 20 uyumlaştırıcı içermektedir. Nanokompozit örneklerinin mekanik özellikleri ve yapısal değişiklikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, polymer nanocomposites (PNC) were sythesized by using metallocene or conventional linear low density polyethylenes as matrix. The organoclay was used as nanoadditive. To improve the dispersing of organoclay in the matrix, the polar group grafted polyethylenes were used as compatibilizer. Two types of organoclay and a kind of grafting comonomer (itaconic acid) were used. PNCs were prepared by single step melt mixing method in a twin screw extruder. To prevent the degradation, shark skin effect, and to provide the homogenity of nanocomposites during extrusion, the working conditions were determined as 1600C temperature, 90 rpm screw speed and 2 minutes cycling time.Polymer nanocomposite samples include 5% of organoclay and 5%, 10%, 15% and 20% of compatibilizer. The mechanical properties and changing on the structure of nanocomposite samples were investigated.