Kadınların yiyecekleri hazırlama, pişirme, saklama ve sunma konularındaki bilgi ve davranışları
The Knowledge and behaviour of wifes on food preparation, cooking preservation and presentation
  1. Tez No: 25245
  2. Yazar: BİRSEN ALTAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİMET KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Hemşirelik, Nutrition and Dietetics, Nursing
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
- 90 - VI - ÖZET Araştırma kadınlarının yiyecekleri hazırlama, pişirme, saklama ve sunma konularında ki bilgi ve davranışlarını saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma kapsamına Samsun il merkezinde bulunan sosyal durumu iyi ve düşük olan, iki mahallede bulunan toplam 250 kadın alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, kadınların halen yaşadıkları bölge, eğitim durumları ve en uzun süre yaşadıkları bölge bağımsız değişkenler olarak kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak, anket formu kullanılmıştır Bu formda kadınlara ve konuta ilişkin tanıtıcı bilgiler ile kadınların yemek hazırlama, pişirme, sak lama ve sunma konusundaki bilgi ve davranışlarını ortaya koyacak konularda sorular sorulmuştur. Sorular, çoktan seçmeli ve açık uçlu sorular olarak iki grupta toplanmıştır. Çoktan seçmeli davranış sorularında doğru seçeneği işaretleyenler davranışı sağlığa uygun, diğeri eri uygun değil olarak kabul edilmiştir. Çoktan seçmeli bilgi sorularında ise her bir doğru cevap birer puan olarak değerlendirilmiştir. Açık uçlu soruların değerlendirilmesi her soruya ilişkin önceden saptanan doğru cevaplara göre yapılmıştır. Elde edilen veriler araştırmacı tarafından elle kodlanmış ve istatistiksel testleri araştırmacı tarafından elle değerlendirilmiştir. istatistik sel değerlendirmede ise, yüzdelikler, khikare ve fiser testi kullanılmıştır. Değerlendirme sonucunda; sosyal durumu düşük olan bölgede yaşayan kadınların, mutfak uğraşılarında kişisel hijyen ile ilgili davranışlarının sağlığa uygun olmadığı saptanmıştır. İstatistiksel olarakta, halen yaşanılan- 91 - bölgelerin uygun davranışı göstermede etkili olduğu, eğitim durumunun ve en uzun süre yaşanılan bölgelerin ise etkili olmadığı görülmüştür. Kadınların yemek yapmada en sık kullandıkları kab türleri, çelik ve aliminyumdan halen yaşanılan bölgelerin, kullanılan kab türünün seçiminde istatistiksel olarakta etkili olduğu görülmüştür. Kadınların yiyecekleri saklama biçimleri, süt ve sebzeler hariç, sağlığa uygundur, istatistiksel olarak yumurta hariç, diğer yiyeceklerin saklanmasında halen yaşanılan bölgelerin etkili olduğu görülmüştür. Araştırma kapsamına alınan kadınların yiyecekleri pişirme yöntemleri sağlığa uygun değildir. istatistiksel olarak, sütü, makarnayı, sebze yemeğini pişirmede eğitim durumunun etkili, kuru baklagilleri, pirinç pilavını pişirme de ve sebzeleri yıkamada eğitim durumunun etkili olmadığı görülmüştür. Kadınların makarnayı ve sebzeleri pişirme ile sebzeleri yıkamada en uzun süre yaşadıkları bölgelerin istatistiksel olarakta etkili olduğu, kurubaklagi İleri ve pirinç pilavını pişirmede ise etkili olmadığı saptanmıştır. Kadınların en sıklıkla kullandıkları pişirme yöntemleri suda pişirme ve kızartma yöntemidir. İstatistiksel olarak kadınların hala yaşadıkları bölgelerin suda pişirme yöntemi hariç, diğerleri için etkili olduğu saptanmıştır. Kadınların kızartma yağını kullanma durumları sağlığa uygun değildir. Kızartma yağını kullanmada, kadınların eğitim durumunun ve en uzun süre yaşadıkları bölgelerin istatistiksel olarakta etkili olduğu görülmüştür. Kadınların konuya ilişkin aldıkları bilgi puanlarının dağılımına bakıldığında, sosyal durumu düşük olan bölgede oturan kadınların % 48' i 50 ve al tında puan alırken, sosyal durumu iyi olan bölgede 50 ve altında puan alana rastlanmadığı gibi kanınların % 45.6'sınında 71 ve üzerinde puan aldıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
- 92 - SUMMARY The knowledge and behaviour of wifes on food preparation, cooking preservation and presentation. This research was done to as certain the knowledge and behaviour of wifes in the preparation, cooking and preservation of food. The research is comprised a total of 25Ö wifes living in two socially- different districts of Samsun: One is socialy high and the other is socially low. The regions in which the women are living, their education, and the regions in which in dependent variables in the evaluation. CXiestionnaires were used for collecting information. In these forms, which had information regarding women and the home, there were questions aimed' at illustrasting the womens knowledge and behaviour in the preparation, cooking preservation and presentation of food. There were multiple choice and short answer questions. It has been accepted that in marking the correct alternative in the multiple choice questions the women show that their behaviour is appropriate to health and the others behaviour is not. Every correct answer was given are point. The evaluation of the short answer questions was done according to the previously determinend correct answers to each question. The obtained information was coded and the statistical tests were evaluated manually by the researcher. The khi-kare and fisher test and persentages were used in the statistical evaluation. The result of the evaluation shows that the woman's, who live in socially low regions, to personal hygiene roles in their kitchen work, appropriate to health. It has been noticed that the regions in which the women live influence appropriate behaviour; however» aducation and the- 93 - regions in which they lived the longest do not. Women most commonly use steel and aluminium pots for cooking food. Statistically, it has been noticed that the regions in which the women live. Influence there choice on the kind of pot they use. Ihe way the women preserve food, other then milk and vegetables, is appropriate to health. The regions: which the women live influence the way they preserve food, but not eggs. Ihe cooking methods of the women, included in this research, are not appropriate to health. Statistically, it has been ascertained that education influences the cooking of milk, spagetti and vegetable foods; however, it does not influence the cooking of beans and rice and the washing of vegetables. The regions in which the women live effect the way spagetti and vegetables are washed and cooked; however, they don't effect the way beans and rice are cooked. Booling and frying are the women's most commonly used cooking the regions in which the women live influence their cooking methods; except for the boiling methods. Ihe frying methods used by the women are not appropriate to health. Statistically, it has also been noticed that aducation and the regions in which the women lived the longest influence their frying methods. Looking at the points given to the women in their questionaning it has been noticed that %48 of the women living in socially low districts got marks of 50 and below. However the women who live in socially high districts did not get marks below 50. Instead %45 of their had marks above 50 and six of them had marks above 71.