Damla sulama sisteminde kullanılan bazı gübrelerin fiziksel, kimyasal özellikleri ve radyoaktivite kapsamları üzerine araştırmalar
Researches on physical, chemical properties of some fertilizers used in drip irrigation system and radioactivity contents
  1. Tez No: 291120
  2. Yazar: TÜLİN PEKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN ÇOKUYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın ana amacı, damla sulama sistemi ile birlikte kullanılan tek besinli, iki besinli, üç besinli ve mikro besin elementi içeren gübrelerin EC normlarına ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığının 18.03.2004 tarih ve 25406 sayılı Tarımda Kullanılan Kimyevi Gübrelere Dair Yönetmeliğine uygun olup olmadığını saptamak amacı ile yapılmıştır.Çalışmada elde edilen bulgulara göre tek bitki besinli gübrelerden bazılarının etiket bilgisinde düşük bi üret içerikli olduğu belirtilmesine karşın yapılan analiz sonucunda bi üret içeriğinin tolerans değerine uygun olmadığı belirlenmiştir. İki besinli gübrelerden üç adedinin, üç besin içeren gübre örneklerinden 35 adedinin, mikro besin elementi içeren gübrelerden ise beş adedinin, uygun olmadığı sonucuna varılmıştır. Toplam olarak 120 adet gübre örneğinin 44 adedinin (% 36.67) ilgili yönetmelikte belirtilen tolerans sınırlarının altında olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışmadaki damla sulama sisteminde kullanılan gübre örneklerinin % ağır metal içerikleri incelendiğinde Civa (Hg) ve kadmiyum (Cd) elementlerinin toleranslar içerisinde yer almadığı saptanmıştır. İncelenen bu özellikler yanında çalışmada kullanılan damla sulama sistemi gübrelerinin radyonüklit içerikleri incelenmiştir.Sonuç olarak Tarım ve Köyişleri Bakanlığının ilgili birimlerince damla sulama sistemi gübrelerinin pazarlanmasında daha sıkı kontrollerin yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine if the fertilizers which are used together with drip irrigation system and contain one nutrient, two nutrient, three nutrient and micro nutrient conform to EC norms and regulations of Ministry of Agriculture and Rural Affairs by date 18.03.2004 and Law No:25406 concerning Chemical Fertilizers Used In Agriculture or not.According to the findings of the study, although it is remarked on the label of mono plant nutrient fertilizers have low level biuret, as a result of the analysis it was determined that biuret content was not convenient to tolerance value. It was concluded that three of the double nutrient, 35 of the three nutrients and five of the micro nutrient fertilizers were not convenient. Totally, it was determined that 44 (36.67 %) of the 120 fertilizer samples were under limit of tolerance pointed out in the related regulation. When the heavy metal contents of fertilizer samples used in drip irrigation system of the study were examined, it was determined that Mercury (Hg) and Cadmium (Cd) elements were not in the tolerances. Besides these properties, radionuclide contents of the drip irrigation system fertilizers used in the study were examined.Consequently, it was concluded that relevant departments of Ministry of Agriculture and Rural Affairs have to make strict control on the marketing of drip irrigation system fertilizers.