Kahramanmaraş yöresine ait yerel ekmeklik buğday genotiplerinin verim ve fizyolojik özellikler yönünden incelenmesi
Investigation of yield and physiological characteristics of local bread wheat genotypes in Kahramanmaras region
- Tez No: 252543
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN AKKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kahramanmaraş koşullarında, 2005-2006 ve 2006-2007 ürün yıllarında, yerel ekmeklik buğday genotiplerinde fizyolojik karakterler yönünden mevcut varyasyonun belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada, 14 yerel ekmeklik buğday genotipi ve 3 standart çeşit materyal olarak kullanılmıştır.İncelenen özelliklerin çoğunda genotipler arasındaki farklar önemli bulunmuş, yaprak alanı (ZD:31 ve ZD:65), yaprak alan indeksi (ZD:31 ve ZD:65), özgül yaprak alanı (ZD:14-15, ZD:31 ve ZD:65), tane dolum dönemindeki yaprak sıcaklığı (ZD:83), tane dolum dönemindeki Ci/Ca oranı (ZD:83), tane dolum dönemindeki net fotosentez hızı (ZD:83), tane dolum dönemindeki stoma iletkenliği (ZD:83), tane dolum dönemindeki mezofil iletkenliği (ZD:83), tane dolum dönemindeki transpirasyon hızı (ZD:83) ve olgunlaşmadaki biyomas yönünden üstün özelliklere sahip yerel genotiplerin bulunduğu belirlenmiştir.Tane verimi ile; sapa kalkma başlangıcı (ZD:31) ve çiçeklenme dönemindeki (ZD:65) ana sap yaprak alanı, dört yapraklı dönemdeki özgül yaprak alanı (ZD:14-15), sapa kalkma başlangıcındaki özgül yaprak alanı (ZD:31), tane dolum periyodu, yaprak alan süresi ve olgunlaşma dönemindeki biyomas arasındaki ilişkilerin olumlu ve önemli, sapa kalkma başlangıcındaki yaprak alan indeksi (ZD:31), çiçeklenme dönemindeki özgül yaprak alanı (ZD:65), ilk başakcığın görüldüğü dönem (ZD:50) ve başağın ½'sinin çıktığı dönemdeki (ZD:55) bitki örtüsü sıcaklıkları, tane dolum dönemindeki net fotosentez hızı (ZD:83) ve tane dolum dönemindeki mezofil iletkenliği (ZD:83) arasındaki ilişkilerin olumsuz ve önemli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out during 2005-2006 and 2006-2007 crop seasons in Kahramanmaraş conditions to determine the variations for physiological traits of 14 wheat landraces and 3 commercial bread wheat varieties.Differences among genotypes for traits were generally significant and there were better landraces compared to commercial varieties for leaf area (ZD:31 and ZD:65), leaf area index (ZD:31 and ZD:65), specific leaf area (ZD:14-15, ZD:31 and ZD:65), leaf temperature at the grain filling (ZD:83), Ci/Ca ratio at the grain filling (ZD:83), net photosynthetic rate at the grain filling (ZD:83), stomatal conductance at the grain filling (ZD:83), mesophyll conductance at the grain filling (ZD:83), transpiration rate at the grain filling (ZD:83) and biomass at maturity.There were significant and positive relationships between grain yield and; leaf area of main stem at the beginning of stem elongation (ZD:31) and anthesis (ZD:65), specific leaf area at four-leaf (ZD:14-15), specific leaf area at the beginning of stem elongation (ZD:31), grain filling period, leaf area duration, biomass at maturity. There were significant and negative relationships between grain yield and; leaf area index at the beginning of stem elongation (ZD:31), specific leaf area at the anthesis (ZD:65), canopy temperature at first visible spikelet (ZD:50) and ½ of spike emerged (ZD:55), net photosynthetic rate at the grain filling (ZD:83), mesophyll conductance at the grain filling (ZD:83).