Ostrakod (Crustacea) populasyonlarında kromozom sayı ve şekilleri
- Tez No: 25259
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLRUH ULAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
17 ÖZET Bu çalışmamızda, Küçükçekmece gölü ve Büyükçekmece tatlı su gölü çevresindeki bazı bölgelerden toplanan Ostrakod türlerinden dördünün karyotipleri incelenmiştir. Çalışmamızın amacı; Ostrakod'ların farklı türlerindeki üreme hücrelerinin kromozom sayılarını, şekillerini belirlemek ve türler arasındaki karyotip farklılıklarını, ayrıca bir türün çeşitlilokal populasyonlarında karyotip bakımından fark bulunup bulunmadığını ortaya çıkarmaktır. Bu fikir doğrultusunda Cyprlnotus Inaegulvalvls, Cyprinotus sallnus, Heterocypris incongruens ve Cypridopsls vidua'nın kromozom sayı ve şekilleri saptanmıştır. Bundan başka, Heterocypris incongruens ' e ait değişik lokal populasyonlardan temin edilen örnekler incelenmiş ve her iki örnek çeşitinde kromozom sayısı ve şekilleri arasında pek büyük fark görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
18 SUMMARY In this work to caryotypes of four of the Ostracod species collected from Küçükçekmece and Büyükçekmece Lakes are studied. The aim of our work is to find out the number and the shapes of chromosomes in the reproductive cells of different Ostracod species. Also to find out the differences of caryotypes among the species and to see whether there are caryotype differences in the various local popula tions of a species. In the Light of this idea chromosome number and shapes of Cyprinotus Inaequivalvis, Cyprlnotus salinus, Heterocypris incongruens, Cypridopsis vidua are fixed. What's more examples which are taken from various local popula tions of Heterocypris Incongruens are studied and we couldn't observe a big difference among the chromosome number and shapes of the both example type.