Adana ili ve ilçelerindeki mevcut koyunculuk işletmelerinin yapısal durumu özellikleri ve bölge iklim koşullarına uygun barınak planlarının geliştirilmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 25258
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
VIII 02 Barınak yapınınım esas amacı, hayvanları elverişsiz çevre' -.koşullarından koruyarak yüksek verim elde edebilmek için uygun bir yaşam ortamı sağlamaktır. Bu. nedenle herhangi bir bölgede kurulacak olan koyun barınağı; iklim, yapı sistemleri, yapı malzemesinin bölgeden kolaylıkla sağlanabilirle olanakları ve yetiştiricilik sistemi gibi kriterler gözününde bulundurularak planlanmalıdır. Bu araştırmada, Adana ili dağlık ve ovalık bölgesindeki koyun barınaklarının yapısal yönden mevcut durumları saptanarak, barınakların yapısal olarak geliştirilebilme olanakları incelenmiş ve ovalık bölge iklim koşullarına uygun üç adet besi koyun barınağı ile dağlık bölge koşullarına uygun iki adet süt koyunculuğu barınak planı olmak üsere farklı kapasitelerde ve yetiştiricilik sisteminde toplam 5 adet koyun barınak planı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT The main objective for constructing animal housing is to protect animals from insufficient environmental conditions, and to supply a favorable living -conditions in order to ensure high produetiviiy, In the design and planning of sheep housing, climatic conditions, structural systems, availability of construction materials, and the type of production system have to be considered for successful operation. In this study, present status of sheep housing in the plains and mountains of the Adana province -were evaluated to determine the most suitable sheep housing. Studies have determined five possible sheep housing with different capacities and production systems for the region. Three of these plans are for feeder sheep operations for plain regions whereas two are milking operations for the mountainous areas.