iskendorun Körfezi kıyı Ostrakod (Crustacea) faunası
The Ostracoda (Crustacea) fauna of The Coast İskenderun Bay
  1. Tez No: 150316
  2. Yazar: FERDA PERÇİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CÜNEYT KUBANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada saptanan ostrakod türleri, İskenderun Körfezi 'nden (Kuzey - Doğu Akdeniz) 22 - 26 Eylül 2002 tarihleri arasında 28 istasyondan toplanan materyallerden elde edilmiştir. Toplanan materyaller değerlendirilmiş ve ostrakod türleri tanımlanmıştır. Bu çalışmaya göre 15 familya, 27 cinse ait 56 tür tanımlanmıştır. Bu 56 tür içerisinden 13 tür Parakrithe dimorpha, Krithe reniformis, Neocytherideis foveolata, Neocytherideis complicata, Neocytherideis subspiralis, Basslerites teres, Urocythereis colum, Urocythereis phantastica, Loxoconcha nea, Loxoconcha exagona, Loxoconcha rubritincta, Semicytherura aenariensis, Semicytherura sella, Türkiye için yeni kayıttır. Bu çalışma ile İskenderun Körfezi güncel ostrakod faunasına ve Türkiye ostrakod faunasına katkılarda bulunulmuş ayrıca ostrakodların derinlik dağılımları hakkında bilgiler edinilmiştir. Bunlara ek olarak istasyonlardan elde edilen türler arasındaki benzerlikler ile ilgili tablo hazırlanmıştır. Çalışmanın sonucunda Türkiye güncel ostrakod faunasına 13 yeni tür kazandırılarak, Türkiye faunası zenginleştirilmiştir. Bu çalışmada rastlanılan, Türkiye ostrakod faunasına daha önce kayıt edilmiş türlerin Dünya üzerindeki ve Türkiye denizlerindeki bilinen zooco grafik dağılımları ve bulundukları derinlik değerleri çalışma içerisinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The ostracoda species found in this research, was obtained from the collected material from 28 stations located in the Bay of İskenderun (North - East Mediterranean Sea) between 22 - 26 September, 2002. Obtained material was evaluated and the ostracoda species identified. According to this study, 56 species were determined belonging to 15 family and 27 genera. These 13 species Parakrithe dimorpha, Krithe reniformis, Neocytherideis foveolata, Neocytherideis complicata, Neocytherideis subspiralis, Basslerites teres, Urocythereis colum, Urocythereis phantastica, Loxoconcha nea, Loxoconcha exagona, Loxoconcha rubritincta, Semicytherura aenariensis, Semicytherura sella, are new records for the fauna of Turkey. This study contributes to the recent ostracoda fauna of Bay of İskenderun and the fauna of Turkey. Also distributions of the species to different depth values were acquired. İn addition occurance similarities of the species with respect to the different stations were given. As a result of this study 13 species to the Turkish ostracoda fauna were added enlarging the Turkish fauna. The species encountered in this research and which were recorded before to the ostracoda fauna of Turkey were given with their zoogeographic distributions and their depth values to the seas on the world and on the seas surrounding Turkey.